Michek vítězem Světového poháru v baje!

Náročná a plná zvratů. Taková byla poslední baja, která se konala 250 kilometrů na východ od Lisabonu. Déšť, který komplikoval závodníkům téměř všech 400 ostrých kilometrů nakonec přinesl tu nejcennější medaili pro Českou republiku. Vítězem celého seriálu v kategorii motocyklů se totiž stal závodník Orion – Moto Racing Group, jihočeský Martin Michek.

Dva týdny po vítězství v baja Oeste se na druhé straně Portugalska konalo “velké finále” letošního ročníku Světového poháru (SP) dálkových závodů baja. V posledním závodě se totiž rozdělují dvojnásobné body, které umožňují i závodníkům, kteří v předchozích závodech zaváhali bojovat o umístění na špici. Tentokrát se však velké překvapení neodehrálo a od prvních kilometrů bylo zřejmé, že se o titul poperou Michek a německý závodník Sebastian Bühler. Oba se dobře znají z dálkových rallye, jakou je třeba Dakar.

V krátkém pětikilometrovém prologu měl o 4 vteřiny navrch Bühler, aby zvítězil také v první etapě. Tím uzavřel první závodní den na prvním místě s Martinem Michkem za zády. Vzhledem k bodovému vývoji Michek potřeboval k završení vítězného tažení dokončit bezprostředně za továrním jezdcem Hero Motorsports.

Sobotní den ovlivnil déšť, pády a technické problémy. Bühler po tvrdém pádu odstoupil z baji, jenže v tu chvíli hlásil přímo z dráhy Michek, že má technický problém a z nádrže ztratil veškerý benzín. “Momentálně pro mě etapa skončila. Netuším, co se stalo. Měl jsem plnou nádrž a nejednou je prázdná. Asi je konec,” poslal český závodník vzkaz svému týmu. Díky jednomu se závodníků, který mu poskytl během pár minut benzín se Michek dostal do servisní zóny. Na problém s únikem benzínu se nepřišlo, nicméně zásadní bylo, že člen Orion – Moto Racing Group mohl pokračovat dál v závodě. V poslední etapě nakonec nadělil druhém Thericovi (FRA) na 146 kilometrech přes tři minuty a v tu chvíli bylo jasné, že se pro české barvy vše v dobré obrátilo a Martin Michek přiveze domů z blátivé poslední etapy 3. místo v Baja Portalegre 500 a především zlato v celkovém hodnocení šampionátu. “Vezeme domů placku za Světového šampiona. Přes všechny dnešní problémy je pocit vítězství o to lepší. Děkuju všem, co mohli tohle se mnou prožít. Mockrát děkuji celému týmu Orion – Moto Racing Group, všem partnerům, AČR. Hrozně tu prší a už se těším na všechny v Česku,” popsal bezprostředně po vyhlášení Michek. Radost neskrýval ani manager týmu, jenž je kromě závodů v baje v plných přípravách na další dakarskou rallye, tentokrát už pro český tým devátou. “Ze dna jsme se dostali na vrchol. Po prvních zprávách od Martina, že stojí někde ve speciálce bez benzínu jsme všichni byli hodně zklamaný. Dali jsme do toho spoustu času, úsilí a samozřejmě také financí. O to lepší je pocit z toho, že vše nakonec dopadlo na jedničku. Celý seriál baji byl pestrý, byli jsme v Dubaji, Maďarsku, dvakrát v Portugalsku. Všude to bylo jiné. Teď už se ale budeme plně soustředit jen na Dakar,” dodal Ervín Krajčovič.

Další plány týmu směřují jen a pouze k Dakar rallye 2021. Odlet je naplánovaný na 27.12., technika však musí být připravena nejpozději poslední týden v listopadu, kdy odjíždíme vše nalodit do přístavu v Marseille. Následně by český tým ještě rád stihl trénink v Dubaji, případně někde jinde v poušti. V kategorii motocyklů budou startovat stálice týmu, Martin Michek a Milan Engel. Moto Racing Group pak doplní v kategorii Dakar Classic Martin Čábela s navigátorkou Olgou Lounovou.

Sdílet