Štajfa čeká NÁVRAT KE BŘEHŮM ŘEKY RHÔNY

Předposlední podnik letošního seriálu FIA European Historic Rally Championship směřuje o nadcházejícím víkendu, pod názvem Rallye Historique du Valais, na okouzlující jih Švýcarska. Reprezentační posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Vladimír Zelinka se zde bude snažit udržet kvalitním výsledkem šanci na zisk evropského titulu v klasifikaci historických vozů skupiny 2.

Přestože má švýcarská Rallye du Valais, coby soutěž především soudobých vozů, bohatou jednašedesátiletou tradici, historické vozy se svými posádkami zde změří své síly teprve počtvrté. Soutěž se koná v převážně francouzsky mluvícím kantonu Valais. Jeho centrem je Sion, historické město v údolí řeky Rhôny, jen pár desítek kilometrů vzdálené od Ženevského jezera nebo také od Matterhornu (4 478 m n.m.), sedmé nejvyšší hory Alp. Soutěžní posádky mají před sebou ve třech dnech šestnáct rychlostních zkoušek s celkovou délkou téměř 190 kilometrů, což dělá z této soutěže jednu z nejdelších v letošním evropském šampionátu historiků.

Vojtěch Štajf se na start v této soutěži postaví ve své kariéře již podruhé. Svoji premiéru zde zažil v roce 2015 s produkčním vozem skupiny N, ale tehdy se spolujezdcem Františkem Rajnohou soutěž nedokončili vlivem technické závady. Bohužel jednalo se o jedinou soutěž, kterou v rámci seriálu FIA ERC sezóny 2015 Štajf nedokončil, a navíc tímto nešťastným odstoupením přišel také o titul v Mistrovství Evropy ve své třídě.

V letošním roce by však chtěl na Rallye Historique du Valais získat maximální počet bodů k uchování šance na závěrečný boj o evropský titul FIA EHRC ve skupině 2. Odjezdu týmu ACCR Racing21 do Švýcarska předcházel celodenní test vozu Opel Kadett C GT/E, se kterým absolvovala posádka Štajf – Zelinka všechny své letošní soutěže historických vozů.

„Rallye du Valais je nádherná soutěž a nic na tom nemění ani smůla v podobě technické závady, která nás tady s Frantou před šesti roky potkala v úplně poslední erzetě před cílem. Historie se opakuje a já se vracím na místo činu, abych dal paradoxně opět v boji o titul tehdejšímu neúspěchu a zklamání zapomenout. Náš evropský program v historicích, který kombinoval také starty v českých rallysprintech se soudobým vozem, měl být původně více omezený,“ vysvětlil před odjezdem do Švýcarska Vojtěch Štajf a dodal: „Avšak po zisku dvou vítězství a jednom druhém místě ve třech našich startech je stále teoretická šance na zisk titulu v kategorii 2. To je situace, kterou nelze nechat bez povšimnutí, a tak budeme bojovat až do úplného konce. Matematika jasné říká, že ve Švýcarsku musíme dojet nejhůře druzí, abychom si zmíněnou šanci na titul zachovali. Věřím, že se nám to s Vláďou povede. Náš Opel Kadett jsme na nedávném testu ještě doladili, protože výrazně delší soutěž bude i pro techniku historických vozů nesmírně náročná.“

Rallye Historique du Valais startuje v Sionu ve čtvrtek 21. října v 16:30h a cílem projedou soutěžní posádky na stejném místě v sobotu 23. října krátce po 18 hodině.

Sdílet