MMČR v motokrosu juniorů vyvrcholilo v Hradišti

V Hradišti u Klatov se odjel poslední závod letošní sezóny MMČR juniorů ve třídách 50ccm, 65ccm a 85ccm. Celou sobotu panovalo na závodišti hezké slunečné prostředí, jezdci si pochvalovali velmi dobře připravenou trať a tak nic nebránilo tomu, abychom zjistili, kdo získá tituly ve třídách do 65 ccm a 85 ccm.

Velkou šanci na získání titulu 85 ccm hned po první jízdě proměnil v korunovaci Martin Závrský, který dokázal vyhrát před Jakubem Jaklem, jenž měl perfektní úvod jízdy a prakticky téměř celý závod vedl. Třetí dojel Martin Červenka a zvýšil svůj náskok na třetím místě průběžného pořadí před Přemyslem Zimkem, který dojel šestý. Čtvrtou příčku obsadil David Widerwill a pátou Marek Novák. Dominik Kučeřík svádějící celou sezónu největší souboje s Martinem Závrským dojel v první jízdě na devátém místě. Druhou jízdu měl opět nejrychlejší úvod Jakub Jakl, kterému trať sedla naprosto perfektně. Za ním jel Dominik Kučeřík a Přemysl Zimek. Hned v prvním kole naopak musel odstoupit Martin Závrský. Ve čtvrtém kole se vedení ujal Dominik Kučeřík a do konce rozjížďky už před sebe nikoho nepustil. Přemysl Zimek nakonec udolal Jakuba Jakla a dojel druhý. Čtvrtý byl David Widerwill a pátý Martin Červenka. V celkovém pořadí seriálu se tak po třinácti závodech stal mezinárodním mistrem České republiky pro rok 2021 Martin Závrský, druhý byl Dominik Kučeřík, třetí Martin Červenka, čtvrtý Přemysl Zimek a pátý Tadeáš Klamt.

První jízda „pětašedesátek“ prakticky kopírovala průběh letošní sezóny. O první místo bojoval velmi dobře startující Moritz Ernecker s Maďarem Áronem Katonou před Stanislavem Pojarem, Matyášem Výletou a dalšími zahraničními jezdci. Nejrychlejším jezdcem v cíli byl nakonec Áron Katona před Rakušanem Erneckerem a stáhl tak rozdíl mezi těmito jezdci na pouhé tři body, což znamenalo, že pokud Katona ve druhé jízdě získá o minimálně o tři body více, stane se mezinárodním mistrem České republiky pro rok 2021. Třetí místo v první rozjížďce vybojoval Standa Pojar před Matyášem Výletou a pátým Rakušanem Bauerem. Druhou jízdu opět nejlépe vyrazil Ernecker před dvojicí Pojar Katona. Brzy se však na čele osamostatnila zahraniční dvojice Ernecker a Katona a ve čtvrtém kole se na vedoucí příčku dostal Katona. Maďarský jezdec potvrdil své kvality a zkušenosti a Erneckera, který jezdil celý závod jen těsně za ním, už před sebe nepustil a v poslední rozjížďce sezóny tak získal titul. Třetí dojel Ricardo Bauer před Standou Pojarem, kterému čtvrté místo stačilo k potvrzení třetího místa v seriálu MMČR. Pátý dojel Matyáš Výleta. Celkové pořadí seriálu třídy 65 ccm tak vypadalo následovně: Vyhrál Áron Katona, druhý Moritz Ernecker, třetí Stanislav Pojar, čtvrtý Matyáš Výleta a pátý Ricardo Bauer.

Nejlepší start v kategorii 50 ccm měl s číslem 19 Ondřej Šilhavý, za ním jezdil Tomáš Glogar a David Podešva. Všichni jezdci od startu ukazovali divákům, že jedou sice na nejmenších strojích, ale nasazení nemají o nic menší než jezdci na větších motocyklech. Hned ve druhém kole převzal vedení Tomáš Glogar, naopak své nasazení ve třetím kole přehnal Ondřej Šilhavý a propadl se o pár pozic dozadu. Druhý jezdil David Podešva a třetí Matyáš Vaníček. Do cíle už se pozice na „bedně“ nezměnili. Čtvrtou pozici v cíli obsadil Jaroslav Červ a pátou Tadeáš Fíla. Ve druhé jízdě od startu vyrazila nejlépe dvojice Glogar a Podešva, vytvořili si náskok a celý závod odjeli společně odskočeni od zbytku startovního pole. V cíli se nakonec nejvíce radoval Tomáš Glogar, který Davida Podešvu porazil o tři vteřiny. Třetí místo vybojoval David Hroch, čtvrtý byl Tadeáš Fíla a pátý Matyáš Vaníček. V seriálu MMČR zvítězil suverénní Patrik Nohavica, který v Hradišti chyběl, druhé místo získal Tomáš Glogar, třetí David Podešva, čtvrtou příčku vyjezdil Tadeáš Fíla a pátý byl Peter Janči.

V neděli při MMČR družstev odjely svůj poslední závod také ženy, které letos patřily ve většině závodů k juniorskému šampionátu. V Dalečíně se na start postavilo pouze osm závodnic. Největší favoritkou samozřejmě byla Kristýna Vítková, která chtěla potvrdit, že se již vrátila do své formy před zraněním. První jízdu Kristýna vyhrála o necelé dvě vteřiny před letos velmi dobře jedoucí Barborou Laňkovou. Třetí místo obsadila Aneta Čepeláková, čtvrtá dojela Kristýna Tomišková a pátá Markéta Jarkovská. Ve druhé rozjížďce předvedla nejlepší start Barbora Laňková. Krátce po startu však převzala vedení opět Kristýna Vítková a do cíle si své vedení už udržela. Za Vítkovou se však velmi dobře držela opět Barbora Laňková, která v cíli ztratila jen něco málo přes vteřinu. Třetí dojela Kristýna Tomišková, čtvrté místo vyjezdila Aneta Čepeláková a pátá skončila Markéta Jarkovská. Mezinárodní mistrovství České republiky vyhrála Barbora Laňková před Kristýnou Vítkovou, třetí místo získala Elena Kapsamer, která chyběla z důvodu zranění v posledních třech závodech, čtvrté místo obsadila Viktorie Lohniská a páté Lucie Simonová.

Děkujeme všem jezdcům, pořadatelům i divákům za účast v celém seriálu letošního MMČR juniorů a žen.

Sdílet