Vyhlašujeme soutěž pro řidiče v chytré a bezpečné jízdě

Autoklub České republiky společně s Mezinárodní automobilovou federací (FIA) zahajuje národní soutěž pro řidiče v chytrém, bezpečném a ekologicky odpovědném řízení. Česká republika se prostřednictvím Autoklubu ČR stává jednou z prvních zemí světa, která se zapojuje do FIA Smart Driving Challenge. Ambasadorem soutěže a zároveň týmovým lídrem za ČR je automobilový závodník a dosud jediný český jezdec ve Formuli 1 Tomáš Enge.  Podporu výzvě vyjádřila i Platforma VIZE 0. Řidiči mohou za svoji účast získat zajímavé odměny – od kurzu bezpečné jízdy až po zapůjčení vozidla zdarma na celý víkend.

Soutěže se může zúčastnit každý řidič. Zapojení je jednoduché a bezplatné. Spočívá ve stažení aplikace a připojení mobilního telefonu přes Bluetooth k informačnímu systému vozu. Soutěž pod hlavičkou FIA takto probíhá celkem na 5 kontinentech a plánuje se ji zúčastnit celkem 30 států. Česká republika je pátou zemí na světě, která pořádá národní kolo.

Aplikace pracuje nezávisle na stavu vozovky, typu automobilu a jeho pohonu. Tento systém dokáže nezávisle posoudit technické dovednosti i styl jednotlivých řidičů s jasným výstupem v podobě známky, tzv. skóre za styl jízdy.

„Jsem potěšeni, že můžeme být součástí tohoto celosvětového programu. Českým řidičům přinášíme moderní platformu, která připomíná, jak jezdit chytře, bezpečně a ekologicky zodpovědně. Zároveň zábavnou a soutěživou formou si každý může porovnat své schopnosti a řidičský um s ostatními. Zvyšovat bezpečnost na silnicích je v dnešní době, kdy se roste počet vozidel a dopravní infrastruktura nedokáže tento trend kopírovat, zcela zásadním cílem. A právě takový program, jako je FIA Smart Driving Challenge, je určitě přínosný. Proto věřím, že právě zajímavá forma soutěže osloví české řidiče, kteří budou chtít být za volantem ještě lepší, než jsou,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR

Chytrá jízda znamená jezdit bezpečně, ohleduplně k životnímu prostředí a zodpovědně. Tedy ve zkratce přizpůsobit rychlost jízdy aktuálním podmínkám, stoprocentní soustředěnost, předvídavost a dostatečná rezerva doby jízdy, lehká noha na plynu. „Řidiči, kteří si osvojí předvídavý styl jízdy, pojedou daleko bezpečněji. Automaticky budou promýšlet svou jezdeckou taktiku na stovky metrů dopředu, vyvarují se tak zbytečnému týrání svého vozu i svých spolucestujících ostrými zrychleními následovanými ostrým brzděním. Jejich jízda tak bude pohodová nejen pro ně, ale i pasažéry a ostatní účastníky provozu. Jízda na pohodu se jim odmění nižší spotřebou, menším opotřebením vozidla i výrazně menší psychickou vyčerpaností,“ vysvětlil Roman Budský z Platformy VIZE 0.

„Oslovení ze strany Autoklubu České republiky stát se ambasadorem tohoto z mého pohledu unikátního projektu byla pro mě potěšující nabídka. Jsem přesvědčen, že můj život, moje role závodního pilota má smysl na závodním okruhu nebo uzavřené trati pod dohledem traťových komisařů a záchranných složek. Na silnici jsem klidným řidičem, který má řízení vozidla spojené s přesunem z bodu A do bodu B. Během toho jsem však vystaven více nebezpečných situacím než právě na závodním okruhu. A právě díky tomu si uvědomuji smysl celého projektu. V očích veřejnosti mohu být vnímán jako závodník, který na silnici nezávodí a váží si života svého a ostatních. Kdyby byť jediný člověk změnil na základě této „hry“ své uvažování a začal nad jízdou přemýšlet z hlediska bezpečnosti, ekologie a ekonomie, budu brát mé počínání v roli ambasadora tohoto projektu jako úspěšné,“ řekl Tomáš Enge, ambasador projektu

FIA Smart Driving Challenge Czech je rozdělena na dvě fáze. První je tréninková, trvá do 25. září.  Od 26. září pak proběhnou tři soutěžní týdny (vždy od neděle do neděle) s každotýdenním hodnocením. Je zapotřebí odjet minimálně jeden ze tří týdnů, aby účastníci postoupili do finálového kola, a to od 17. do 24. října.

„Nejlepších 20 řidičů z finálového kola podle nejlepšího skóre postoupí do listopadového super finálového kola, které se bude konat 13. listopadu v Sosnové u České Lípy. Do super finále bude vybráno ještě dalších 10 soutěžících, kteří dostanou tzv. divokou kartu. Řidiči se budou muset zúčastnit fyzicky. V jedné části bude připravena trasa v silničním provozu, kterou finalisté absolvují se svým autem a hodnocena prostřednictvím aplikace FIA SDC. Dále budou připraveny disciplíny na zručnost a připravíme také znalostní testy,“ objasnil Libor Budina, manažer Road Safety Autoklubu ČR, který má národní soutěž na starosti.

Motivace pro účastníky?

Všichni zúčastnění soutěže se mohou stát bezplatně členy Autoklubu ČR. Super finalisté získají ceny od partnerů Autoklubu ČR – poukázky na bezpečnou jízdu a také zapůjčení vozidel na víkend zdarma. Nejlepší tři řidiči z posledního kola v říjnu budou navíc oceněni Mezinárodní automobilovou federací FIA.

Jak začít?

Výzvy se může zúčastnit každý. Zapojení je jednoduché a bezplatné.

– Stáhněte si aplikaci FIA SDC (FIA Smart Driving Challenge) přes Google Play nebo App Store

– Zaregistrujte se a vyberte zemi Česká republika

– Připojte svůj mobilní telefon pomocí Bluetooth k informačnímu systému svého vozu.

– Začněte jezdit! Těšíme se, až budeme jezdit chytře s vámi! Více informací naleznete ZDE.

Sdílet