Kaplice přivítala ME v motokrosu juniorů

Blanská kotlina v Kaplici přivítala účastníky závodního víkendu evropského šampionátu zóny North West v kategoriích EMX 65 a EMX 85 a MMČR juniorů a žen krásným slunečným počasím, skvěle připravenou tratí a velmi dobře zvládnutou organizací celého závodu.

V sobotu byly na programu kvalifikační tréninky domácího mistráku, kvalifikační závody kategorií EMX 65 a EMX 85 a boje o body v kategorii do 50ccm. Nejmenší jezdci svůj kompletní program zvládli během úvodního dne a neděli si mohli již v klidu vychutnat v pozici diváků atraktivních soubojů na trati.

V první jízdě kubatury 50 ccm měl fantastický start Tomáš Glogar, který vypálil suverénně před všemi ostatními jezdci, ale v první zatáčce zaváhal a propadl se o pár míst dozadu. Celý závod jel skvěle David Podešva, který za sebou vozil Patrika Nohavicu. Poslední dvě kola dokázal Patrik Nohavica stáhnout náskok Davida Podešvy, ale vítězství už si David zkušeně pohlídal. Třetí dojel Tomáš Glogar, čtvrtý Peter Janči a pátý Jaroslav Červ. Při startu druhé rozjížďky došlo ke střetu Tomáše Glogara s Patrikem Nohavicou, tato srážka se obešla bez pádu, ale znamenala pro oba jezdce zdržení. Závod vodil opět skvěle jedoucí David Podešva, bohužel poté David ze závodu odstoupil a vedení se ujal Patrik Nohavica, který si již první příčku uhlídal, druhý dojel Tadeáš Fíla, třetí Jaroslav Červ, čtvrtý Jonathan Guttinger a pátý David Hroch.

Už sobotní kvalifikační závod kategorie 85 ccm napověděl, že v Kaplici bude chlapcům vládnout dívka. Nejrychlejší na trati byla růžová KTM s číslem 401, kterou sedlá Lotte Van Drunen z Holanska, která kvalifikaci ovládla s náskokem více jak šestnácti vteřin. Od úvodu první rozjížďky svou nadvládu potvrzovala a vedení si pohlídala celý závod. Druhý dojel Švéd Sandro Sools, třetí byl Pelle Gundersen, na čtvrté příčce dojel Cole McCullough. Nejlepším z našich reprezentů byl velmi dobře jedoucí David Widerwill, který dojel sedmý a získal tak cenných čtrnáct evropských bodů. Dvanáctý dojel Martin Červenka, hned za ním Přemysl Zimek. Šestnácté místo vyjel Jakub Zahradník, sedmnáctý David Kadleček, dvacátý Jakub Marčík a jednadvacátý Filip Křivan. Druhý start a na čele stejný úvod i průběh závodu, růžová KTM nejrychlejší a blonďatá Lotte Van Drunen krouží v čele celého startovního pole. V druhé polovině závodu už si zkušeně hlídala náskok a do cíle dorazila s náskokem jedenácti vteřin před krajanem Dani Heitinkem. Třetí přijel Pelle Gundersen, čtvrtý Mick Kennedy a pátý Sandro Sools. Závod bohužel nedokončil David Widerwill, který od soboty předváděl, že dokáže závodit s rychlými jezdci. Davida však dokázal zastoupit Martin Červenka, který dojel na krásném osmém místě, dobře si vedl i Přemysl Zimek na desátém místě a hned za ním Jakub Zahradník. David Kadleček byl patnáctý, Filip Křivan šestnáctý a Jakub Marčík sedmnáctý. Skvělou zprávou je, že Víťa Marek se i přes vynechání Kaplického závodu kvalifikoval z druhého na evropské finále do Itálie, které se uskuteční 18. – 19. září.

Největším domácím želízkem v ohni na pódiové umístění v kategorii EMX 65 byl Stanislav Pojar s číslem 503. V kvalifikační rozjížďce si v poklidu dojel pro třetí místo a na startovním roštu volil umístění v levé části startovního pole. Nejlépe vystartoval Fin Viktor Leppälä následovaný Dexem Van Den Broekem, Standa Pojar vyjel do závodu na čtvrtém místě. Holanďan Dex Van Den Broek se však krátce po startu dostal do vedení a začal si budovat náskok před zbytkem startovního pole. Druhý jezdil Leppälä a třetí Pojar. Pořadí na bedně se do konce rozjížďky nezměnil. Za první trojicí byl však tuhý boj o evropské body především mezi naším Matášem Výletou, Maximem Zimmermanem ze Slovenska a Němcem Maxem Meyrem. Všichni tři se dobře znají z domácího MMČR juniorů, které pravidelně jezdí. Jezdci si na trati nedarovali ani centimetr a předváděli krásné souboje. Čtvrtou příčku nakonec urval Matyáš Výleta, pátý byl Max Meyer a šestý Maxim Zimmerman. Velmi dobré osmé místo obsadil další český reprezentant Hugo Brant a patnáctý dojel Josef Vrtal, oba tito jezdci jedou na „pětašedesátce“ první sezónu, a tak je každé bodované umístění v Evropě úspěchem. Druhou rozjížďku vyrazil nejlépe Dex Van Den Broek a vyhrál stylem start – cíl. Druhý jezdil Simon Hahn a třetí Standa Pojar, který se ve třetím kolem dostal na druhé místo, ale při výjezdu ze zatáčky ve spodní části trati udělal drobnou chybu a upadl, i když se rychle zvedl, propadl se na čtvrté místo a začal stíhací jízdu dvojice Meyer a Hahn. Za Pojarem jel navíc velmi rychle i Matyáš Výleta. Pojar se dvě tři kola před cílem dostal před Hahna na třetí místo, kterého záhy předjel i Výleta. V posledním kole se do boje o bednu zamotal jeden z jezdců o kolo zpět a Matyáš Výleta se v zatáčce dostal před Standu Pojara, který však ihned v prudkém sjezdu zatáhl za plyn a na brzdy si vzal zpět třetí místo. Pořadí v cíli krásného závodu tak bylo následující první suverénní Dex Van Den Broek, druhý Meyer, třetí Pojar, čtvrtý Výleta, pátý Hahn. Standa Pojar se stejně jako Víťa Marek dostal do evropského finále z druhého místa. Ve třídě do 65 ccm se do Itálie kvalifikoval Hugo Brant, který po závodu v Kaplici poskočil v celkovém pořadí na osmou příčku. Budeme tak všem našim reprezentantům držet v Itálii palce, aby přivezli co nejlepší výsledek.

V první rozjížďce žen hned od startu ukazovala své kvality Kristýna Vítková s číslem 10 startující za Q Racing Team. Velmi dobrou jízdou si ohlídala vedení a získala plný počet bodů. Druhá jezdila celý závod také velmi dobře jedoucí Barbora Laňková, třetí skončila zkušená Lucie Simonová. Čtvrtá dojela Alina Barthel a pátá Aneta Čepeláková. Druhá jízda opět nejlépe začala pro Kristýnu Vítkovou, která měla nejlepší start, druhá byla po startu Niki Hošková a třetí Barbora Laňková. Vedoucí pozici si až do cíle udržela Vítková, druhá dojela Barbora Laňková, třetí Lucie Simonová, čtvrtá Alina Barthel a pátá Viktorie Lohniská.

Před závodem bylo jasné, že v Kaplici můžeme udělit první juniorský titul mistra ČR pro rok 2021, který mohl ve třídě MX2 získat Petr Rathouský. V první rozjížďce se tento plán snažil překazit Adam Dušek jedoucí s číslem 55. Krátce po startu se ujal vedení právě před Rathouským a celý závod si Petra držel za svými zády a velmi rychlou jízdou směřoval za vítězstvím. V posledním kole v jedné z posledních zatáček před cílem však Petr Rathouský zaútočil a Adama překonal, připsal si plný počet bodů a hned za cílem si s Adamem sportovně podali ruku, byl to krásný konec úvodní rozjížďky. Za zády těchto dvou jezdců jel velmi dobře i Maďar Mark László Tecsi, který dojel třetí před Jaroslavem Katriňákem a Danielem Mandysem.  Na „stopětadvacítce“ si nejlépe vedl Bence Pergel, který bral v jízdě dokonce “holeshot“ a v celkovém pořadí rozjížďky skončil pátý, hned za ním přijel Adam Máj, který také zdatně konkuroval jezdcům se silnějšími motocykly. Třetí byl Jaromír Steiger, čtvrtý Ladislav Eliáš a pátý Ondřej Pantoflíček. Petr Rathouský ve druhé jízdě ihned od startu ukazoval, jak se jede o titul a suverénním výkonem start – cíl vybojoval nejen plný počet ze závodu v Kaplici, ale také získal juniorský titul MMČR ve třídě MX2 pro rok 2021. Další pozice byly stejné jako v první jízdě, tedy druhý Adam Dušek, třetí Técsi, čtvrtý Katriňák a pátý Daniel Mandys. Třída 125ccm 2T přinesla hned po startu kolizi dvou zatím nejrychlejších jezdců tedy Pergela s Májem, oba se po střetu ocitli na chvostu startovního pole a rozjeli velkou stíhačku, kterou lépe zvládl Adam Máj a závod dokončil na druhém místě za pvním rychle jedoucím Jaromírem Steigerem, třetí dojel Ladislav Eliáš, čtvrtý Bence Pergel, který se během závodu nevyvaroval dalšího zaváhání a pátý dojel Jaroslav Patra.

Gratulujeme Petrovi Rathouskému, který po loňském titulu ve třídě 125ccm 2T, letos získal titul ve třídě MX2. Těšíme se na závody v Horšovském Týně v sobotu 25. září, kde se rozhodne o titulu ve třídě do 125ccm 2T a možná také ve třídě do 50 ccm, kde má výrazně našlápnuto Patrik Nohavica.

Sdílet