Úspěšný víkend v Přerově pro český autocross

Čtvrtý podnik letošního Mistrovství Evropy v autocrossu se konal o uplynulém víkendu v Přerově. Pořadatelům z AUTO KLUB Přerov – město v AČR se podařilo připravit skvělé závody a čeští reprezentanti se za to odvděčili skvělými výsledky. Těm přihlíželo velké množství fanoušků, pro který byl též připravený bohatý doprovodný program.

Doslova českou záležitostí byla divize Junior Buggy. Vítězného Daniela Pytlouna doplnil na stupních vítězů stříbrný Ondřej Medlík a a bronzový Arnošt Florián. Pytloun s Medlíkem tak snížili bodovou ztrátu na průběžně vedoucího Nizozemce Jasperse a při dalším závodě v Nové Pace lze očekávat jejich útok na první pozici v seriálu. Úspěch mladých českých jezdců podtrhl čtvrtou příčkou v rámci Cross Car Academy Trophy.

Pohár za vítězství a 33 bodů si z Přerova odváží člen ACCR Czech Talent Teamu Autoklubu České republiky Jakub Novotný. Stává se tak lídrem divize Buggy 1600 o pouhý bod před Kevinem Petersem z Lucemburska. „Naše první evropské vítězství v B1600 a to u nás v Přerově! Už od tréninků po rozjížďky se nám dařilo, měli jsme rychlost a technika díky Bohu vydržela. Před semifinále byla menší nervozita, s Kevinem Petersem jedeme rychle, ale pouze fairplay! Postoupili jsme z druhé pozice, ale vydalo mi to až na druhou řadu. Před finálem nám to lehce nakropili a já si v hlavě projížděl, kde bych na tom mohl vydělat. Od startu jsem byl na čtvrté pozici a u “Chmelnice” jsem si řekl, tak to se teda pánové omlouvám, ale takhle NE! Z kopce dolů jsem si vzpomněl na manévr od Bernda Stubbeho, který je zároveň můj vzor. Pustil jsem to z kopce a svět se mi zpomalil a já se rozhodoval, jestli mám zabrzdit, jelikož to bylo nakropené, nebo jak se říká, risk je zisk, naštěstí to byl ten druhý případ a já se krásně protáhl za Kevinem. Potom jsme společně s buginou chytili druhý dech, jelikož jezdíme o pár desítek koní méně než má naše konkurence. Dotáhl jsem se na Kevina, dvě kola jsem si četl jeho stopu. Potom přišlo osudové kolo, před cílovkou jsem to vzal z krátka, Kevin se nechal vyvézt a já ho tak nenápadně pozdravil z levé strany a dostal se přes něj. Byl to manévr na srdíčko, jelikož jsem se tam mohl pěkně rozvěsit a vše mohlo dopadnout jinak. Dvě kola jsem byl ve vedení a v předposledním kole měl kolizi Timo Pähler, jízda byla zastavená a já začal brečet jako mimčo, spíše to byly slzy smutku, jelikož jsem nechtěl po tak krásných manévrech opakovat finále, navíc když jsem byl na prvním místě, celá stráň byla zticha a já se modlil k pánu Bohu, aby se neopakovala jízda, potom se zjevil Bůh Kuba Vymazal a oznámil, že jsem definitivně první! Já začal zase plakat, ale konečně štěstím a radostí! Podařilo se nám pokořit Přerov, ve kterém jsem dosud nevyhrál. Byl to náročný víkend plný emocí, ale nám se vše vydařilo. Děkuji rodině, Alfa Racing CZ a Všem fanouškům, kteří nás přijeli podpořit, jako na oplátku jsme Vám ovládli Přerov a nechali zahrát třikrát českou hymnu. Gratuluji ostatním Čechům, kteří bojovali jako lvi celý víkend. Za dva týdny v Nové Pace budeme bojovat stejně jako teď,“ plný emocí vzkázal Jakub Novotný.

Na český double to dlouho vypadalo v královské Super Buggy. Jakub Kubíček bohužel na druhém místě nedokončil, prasklá poloosa ho odsoudila k deváté pozici ve finále. Vítězem se stal Petr Nikodém a navázal tak na skvělý výsledek z Francie. Třetím místem překvapil Martin Hrubý, ze zbývajících českých reprezentantů se v nejlepší desítce objevil ještě šestý Otakar Výborný, sedmý Radek Jordák a osmý Jaroslav Hošek. V celkovém pořadí tak Nikodém poskočil na bronz, Kubíček je se ztrátou šesti bodů na Petra čtvrtý.

Příští závod seriálu Mistrovství Evropy v autocrossu se bude konat za 2 týdny v Nové Pace.