Zeťák ve virtuálních Hustopečích prolomil smůlu

Již podruhé se v rámci SONAX MMČR v Online Rally uskutečnila e-AGROTEC Petronas Rally Hustopeče. Jihomoravskému podniku letos připadl červencový termín a byl v pořadí čtvrtou soutěží aktuální sezony. Na její trati nechyběly tolik typické úseky mezi vinicemi okořeněné šotolinovými pasážemi, a jak průběh soutěže ukázal, pro startovní pole to byla to těžká prověrka – na start se postavilo 184 posádek, cíl však spatřilo pouze sedmdesát z nich.

Asi nejtěžší práci na hustopečské rally měli piloti supersportů třídy R-GT. Na startu se tentokrát sešla výhradně česko-slovenská konkurence, v níž již počtvrté v řadě stylem start-cíl dominoval Jan Morávek. Za jeho zády se seřadili obvyklí soupeři Kristian Jacko a Filip Červenka, druhý jmenovaný ale předčasně odstoupil už na třetím testu a jeho pozici následně zaujal Michal Labudek. Ten si nakonec třetí místo za Jackem udržel až do cíle, kromě nejrychlejší trojky soutěž v gétéčkách dokončil jen už Slovák Jozef Mydliar startující stejně jako všichni ostatní s Porsche 993.

V kategorii nejmenších dvoukolek RC5 do rally nejlépe vstoupil vítěz minulého závodu Michal Sklenařík, který se ale z výsledků vytratil už na druhé zkoušce. Vedení se pak ujal Španěl Jesus Perez, který se stabilně staral o nejrychlejší časy a jel si pro jednoznačné prvenství. Ovšem jen do závěrečné zkoušky, kde se jeho citroën ocitl mimo trať a Španělovi museli s minutovou ztrátou pomoci zpět na cestu diváci. Perez se nakonec propadl na druhé místo, nadále však zůstává jednoznačným průběžným lídrem třídy. Hustopečské první místo ve třídě RC5 nakonec připadlo Macieji Zawiszovi z Polska, třetí skončil domácí Dominik Kocian na renaultu.

Ve třídě RC4 a značkovém Peugeot Online Rally Cupu si pro další prvenství dojel Jakub Brodzicki z Polska, v první polovině soutěže však musel několik zkoušet stahovat svého krajana Dawida Kowalského. Ten ale v polovině soutěže havaroval a Brodzickému situaci výrazně ulehčil. Polák nakonec dorazil do cíle s více než minutovým náskokem na druhého Antonia Ortegu ze Španělska, který se v úvodu pohyboval až na páté příčce, a bronzového Davida Hrbáčka, jenž se na konečné třetí místo posunul namísto Slováka Maja Sucháče, kterého o podium připravila obdržená penalizace. Brodzicki má na celkovém kontě plný počet 120 bodů, druhé místo i nadále drží Pavel Steiner, který ale na jižní Moravě nebodoval, no a na průběžnou třetí příčku poskočil zmíněný Ortega.

Ve třídě RC3 se od startu až do šesté rychlostní zkoušky konala nesmírně vyrovnaná bitva mezi Michalem Ungeheuerem z Polska, jeho krajanem Adamem Weglowskim  a domácím Vladimírem Dlouhým. Na zmíněné šesté erzetě to byl prvně jmenovaný, kdo opustil výsledkové listiny, no a český jezdec následoval jen o zkoušku později. Pro plný počet bodů si pak v klidu dojel Weglowski před dalším krajanem Janem Gorczyzou a Maximem Kahánkem. Český pilot tímto výsledkem poskočil na průběžné druhé místo ve třídě před Ungeheuera, lídr třídy Weglowski díky hustopečské výhře navýšil svůj náskok na více než šedesát bodů.

Production Cup vypsaný v rámci třídy RC2 tentokrát ovládli domácí jezdci. Další těsnou výhru a cenných 30 bodů opět vybojoval Lukáš Večeřa na mitsubishi, na něhož necelé čtyři vteřiny ztratil jeho tradiční soupeř Tomáš John. Sestavu nejrychlejších evo-devítek pak uzavřel Michal Dzjapek, pro něhož to bylo premiérové umístění v nejrychlejší trojce.

V absolutní klasifikaci a hodnocení třídy RC2 si plné body poprvé od Kopné zajistil úřadující šampion Dennis Zeťák, který v Hustopečích zvítězil stylem start-cíl. Slovák musí stahovat bodovou ztrátu z předchozích soutěží a v tomto směru mu přišla vhod havárie Zdeňka Jílka, který soutěž nakonec přece jen dokončil, ale až na čtrnáctém místě. Zato Štěpán Paulát ani tentokrát nezaváhal, dojel druhý a Zeťákovi tak dovolil jen minimální přiblížení se k průběžnému vedení. Třetí místo součtem času původně patřilo dalšímu domácímu jezdci Petru Kuželovi, ten ale v průběhu rally obdržel desetisekundovou penalizaci, která stačila na to, aby jej v hustopečském hodnocení přeskočil Portugalec Oscar Estevez. V nejrychlejší trojce celkového pořadí po jihomoravské rally i nadále figurují stejné jména – vede Paulát, změnilo se ale pořadí na druhé, respektive třetí příčce, kdy Zeťák poskočil před Jílka.

Dramatická a náročná hustopečská rally byla předělovou soutěží letošního virtuálního mistrovství. Jeho druhou polovinu v srpnu zahájí druhý ročník Barum Czech Rally Zlín Online, která se pojede jako součást skutečné jubilejní padesáté barumky. Pořadatelé zlínské soutěže pro účastníky chystají trať, která bude sestávat z autentických valašských rychlostních zkoušek, a zpestřením bude také volný podnik historických automobilů konaný pod názvem Star Rally Historic Online. Další informace k  šampionátu jsou k dispozici na webu www.onlinerally.cz a připojených sociálních sítích Online Rally CZ na facebooku a instagramu.

Sdílet