Na zahájení 1000 mil ČS program pro všechny, přijďte!

121 nablýskaných veteránů 12. srpna 2021 opět vyjede na trasu prestižní soutěže 1000 mil československých. Letošní ročník doplní pestrý doprovodný program pro veřejnost také v místě startu v Opletalově ulici před Autoklubem České republiky už ve středu 11. srpna.

Pořadatel soutěže Spolek 1000 mil československých společně se svými spoluorganizátory Autoklubem ČR, Design Veteran Car Clubem Bratislava, Veteran Car Clubem Praha a Národním technickým muzeem srdečně zvou veřejnost k prohlídce výjimečných historických vozidel v akci. Start letošního ročníku soutěže 1000 mil československých proběhne ve čtvrtek 12. srpna v Opletalově ulici před budovou Autoklubu ČR mezi 6.00 a 7.40 hod.

Vozidla bude možné obdivovat na stejném místě již při přejímce ve středu 11. srpna od 13.00 do 19.00 hod. Stejně jako tomu bylo ve třicátých letech minulého století, ulice před Autoklubem ČR se postupně zaplní vozidly a promění v soutěžní depo. Pro diváky bude připraven bohatý doprovodný program, živá dobová hudba, stánek ŠKODA, divácká soutěž o víkend s vozem ŠKODA, komentované rozhovory s účastníky soutěže a možnost občerstvení.

Zahájení historického závodu nablýskaných veteránů je skvělá příležitost připomenout, v jakém oblečení jejich řidiči nebo členové doprovodu jezdili, pracovali a trávili volný čas. Soutěž 1000 mil československých vznikla v rámci módní vlny třicátých let pořádat dálkové závody.  A ta s sebou přinesla i onu stále obdivovanou módu elegance, preciznosti a kvality oblečení, která se nám dodnes zachovala prostřednictvím černobílých filmů.  Letošní zahájení závodu bude ozdobeno módou třicátých let prostřednictvím přehlídky dobového oblečení a prezentace unikátních modelů ze soukromé sbírky Vlaďky Dobiášové. Všechny budou výhradně původní originály, tentokrát ze skříní pánů architektů Edvarda Rechziegla, Rudolfa Utěšila a jejich rodin, propojených se vznikem a mnohaletým působením v Autoklubu Republiky Československé. Módní přehlídka začíná ve Smetanově sále klubového domu Autoklubu ČR ve středu 11. srpna v 17.30 hod.

Na akci se také podílí Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK). Budova Pedagogické knihovny J. A. Komenského se nachází přímo vedle budovy Autoklubu ČR. Právě zde se uskuteční ve středu 11. srpna od 13:00 do 17:00 hodin doprovodný program pro děti na téma „Buď jako Eliška!

Doprovodný program v prostorách Pedagogické knihovny, Jeruzalémská 12, Praha 1 bude věnován osobnosti Elišky Junkové – jejím úspěchům a odhodlání. Děti se pomocí informačního panelu seznámí s osudem Elišky Junkové. Budou pro ně připravena tři stanoviště (Chytrý jako Eliška, Šikovný jako Eliška, Odvážný jako Eliška), u nichž budou plnit dané úkoly. Za odměnu si odnesou vyrobenou tematickou placku.

Rovněž bude ve dvoře Pedagogické knihovny k dispozici fotokoutek s Bugatti E. Junkové.

Slavná česká závodnice Eliška Junková, ve 20. letech 20. století nejrychlejší žena světa, zasvětila svůj život nejen automobilům, ale také cestování po světě, organizování různých akcí spjatých s motorismem, tlumočnictví či psaní motoristických sloupků a dvou publikací.

Sdílet