Motokrosový svátek v Lokti se vydařil

Uplynulý víkend zažili příznivci motokrosu opravdový svátek – Velkou cenu ČR v motokrosu v Lokti. Na trati Loketské serpentiny se po dvou letech opět sešli nejlepší motokrosaři a motokrosařky z celého světa! Celý víkend proběhl bez větších komplikací a na neděli avizované bouřky se nakonec Lokti vyhnuly. Diváci mohli sledovat dění po celé délce trati na velkém LED monitoru, v doprovodném programu se na dráze představili i čeští motocykloví účastníci Dakaru a největším omezením s ohledem na platná protiepidemická opatření pro diváky bylo letos maximálně to, že nemohli nakouknout pod pokličku závodních týmů v paddocku.

Pětiletou smlouvu s promotérskou agenturou Infront má uzavřen Autoklub ČR. „Jsem rád, že se povedlo podnik uspořádat i za složitých okolností, poděkování za podporu náleží Národní sportovní agentuře, městu Loket, Karlovarskému kraji a za spolupráci krajským hygienikům. Jako vždy bylo nasazení pořadatelů z AMK Loket i z Autoklubu ČR víc než stoprocentní. Ohlasy ze zahraničí jsou skvělé. Je dobře, že jsme do toho šli. Opět jsme v čele a držíme prapor kvality českých pořadatelů pořádně vysoko! Všem moc děkuji,“ vzkázal Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

Také pořádající AMK Loket v AČR si závod pochvaloval: „Na přípravu závodu sice tentokrát nebylo tolik času, protože se s ohledem na COVID opatření dlouho nevědělo, zda se vůbec pojede, a když, tak za jakých podmínek. Nicméně na závěrečné Jury byl závod komisaři FIM i zástupci promotérské agentury Infront hodnocen velice kladně. Základem bylo, že dobře fungovala vzájemná komunikace mezi Autoklubem ČR, Infrontem a námi, coby zajišťujícím pořadatelem závodu. Byli jsme spokojeni i s diváckou účastí, kapacita se naplnila v souladu s danou situací a myslím si, že závod nastartoval dobré podmínky pro další čtyřletou spolupráci,“ pochvaloval si člen organizačního výboru Tomáš Honzík z AMK Loket v AČR.

V neděli se závodilo ve světových třídách MXGP a MX2, sobotní program vyplnila světová třída žen (WMX) a evropské klání tříd EMX 2T a EMX OPEN. A jak boje v jednotlivých kubaturách o závodním víkendu v Lokti probíhaly?

MXGP: Dvojnásobný mistr světa třídy MX2 Jorge Prado (ESP, KTM) opět ukázal, že Loketské serpentiny mu sedí. V královské kubatuře nejdříve ráno zajel nejrychlejší čas, no a odpoledne, po dobrých stratech, přidal jedno vítězství a jednou dojel třetí. V součtu to vyneslo 45 bodů a zaslouženou výhru pro tohoto mladého závodníka. Vedoucí jezdec MS Slovinec Tim Gajser (HON, 28b.) ve druhé rozjížďce upadl, musel zajet do pitline k mechanikovi s defektem spojkové páčky a posléze začala jeho stíhací jízda. Toho pochopitelně využili soupeři – devítinásobný mistr světa Antonio Cairoli (ITA, KTM, 40b.) ovládl druhou jízdu, celkově byl v Lokti druhý a ukázal, že se s ním musí stále počítat. Vyrovnané výsledky podal Jeremy Seewer (SUI, YAM, 38b.), celkově mu to stačilo na třetí pozici. Gajser byl nakonec po součtu jízd celkově šestý a v seriálu MXGP zůstává stále první, před Cairolim a Pradem. Hned další neděli si to nejlepší borci světa rozdají v brutálním písku v belgickém Lommelu.

Čeští zástupci v této třídě v Lokti nestartovali – pozornost ale byla soustředěna na český tým JD Gunnex KTM. Třiadvacetiletý venezuelský pilot Lorenzo Locurcio se hodně snažil a letos vybojoval nejvíce bodů v závodě, kde nakonec bral 14. místo a připisuje si tak cenných 13 bodů na své konto. Na body dosáhl i další člen týmu Jose Butron, tento zkušený Španěl, který mimochodem vede český motokrosový šampionát, dojel v druhém klání devatenáctý. Manažer JD Gunnex KTM Jiří Jankovský k výkonům svých svěřenců dodal: „S výsledky našich jezdců jsem spokojen, trošku škoda, že Locurcio měl v druhé jízdě problémy s brýlemi, mohlo to být ve finále ještě o něco lepší, ale jinak jel výborně a ukazovaly to jeho zajeté časy. Bodoval i Butron, no a Kuba Terešák to měl složité s poraněným kolenem, ale splnil to, co jsme si spolu řekli před víkendem, a dva světové body – to je pro něho taková odměna.“

MX2: Devatenáctiletý italský dravec Mattia Guadagnini (KTM) potvrdil na loketské dráze svoji rychlost hlavně v prvním motu, kdy cílem proskočil jako první. V další jízdě se Ital nevyvaroval zaváhání, ale celkových 41 bodů mu přesto stačilo na první místo. Po vítězství na domácí půdě v italské Maggioře je to jeho další triumf! S červenou tabulkou lídra seriálu startoval v Lokti Maxime Renaux (FRA, YAM, 38b.), který byl nakonec stříbrný, bronz zaujal další mladý Francouz T. Benistant (YAM, 37b.). Renaux tak poveze na svém motocyklu červenou tabulku i v Lommelu.

Český zástupce v této třídě Petr Polák (Hostettler Yamaha Racing) obsadil v dopoledním měřeném tréninku nadějné 17. místo, ovšem odpoledne na tuto pozici bohužel nenavázal a po několika kolizích na body nedosáhl. Celkově byl klasifikován jako osmadvacátý. Naopak, dva body si na své konto připisuje Jakub Terešák, který celkově skončil 23. Do závodu nastoupili ještě i další dva čeští zástupci Petr Rathouský (Orion Racing, 29.) a Adam Dušek (KRTZ, 31.), kluci bojovali, na body to sice ještě nebylo, ale získali do budoucna důležité zkušenosti. „Tři týdny jsem na motorce kvůli zranění v podstatě neseděl, závody byly pro mě tak do dvacáté minuty dobré, pak už to bylo na kondici znát. Koleno drželo díky ortéze a nakonec jsem za dva body rád. Děkuji příznivcům za to, jak fandili. Další závod je v Belgii a tam chci s týmem startovat,“ vyjádřil se po závodě nejlepší Čech Jakub Terešák (JD Gunex KTM Team).

EMX Open: Slovenský motokrosař Šimon Jošt (Osička MX, KTM, 41b.) překvapivě, ale po dravém výkonu ovládl další díl této evropské skupiny, když druhou jízdu dokonce vyhrál, druhý dojel Filippo Zonta (ITA, HON, 38b.) a třetí byl další Ital Davide De Bortoli (HON, 36b.). Do bojů zasáhlo také dalších osm českých reprezentantů – nejlépe se umístil na 6. pozici Martin Michek (HT Group Team, KTM, 32b.), místo za ním dojel Martin Krč (Osička MX, KTM, 29b.), devátý Petr Michalec (PuriCure Team, HON,23b.), 15. Rudolf Weschta (Hulho Team, KTM, 12b.), 16. Petr Bartoš (Orion Racing, KTM, 11b.), 28. Stanislav Vašíček (Q Racing, HUS), 33. Petr Jati (Yeti Sport), 37. Denis Dvořák (Stránský Sport Team). Seriál vede De Bortoli (116b.), další, v pořadí šestý závod seriálu této třídy je na programu v Lotyšsku. „Loket jsem si užil opravdu ze všech stran – jako jezdec, divák i dakarský závodník. V sobotu jsem opravdu dával ze sebe maximum a myslím si, že mou jízdu si diváci užívali, protože byli opravdu slyšet a já jim za to děkuji. Neděle pro mě byla jiná, když jsem byl v roli diváka a užíval si závody. Perličkou pro mě bylo, že jsem se mohl ukázat českým divákům na dakarové motorce a předvést jim na trati, co všechno dovede,“ dodal po závodě nejlepší český jezdec v této třídě Martin Michek.

EMX2T: V této třídě byl trochu osamocen Jonáš Nedvěd (Orion Racing, KTM, 38b.). Jonáš se snažil a v první jízdě dojel dokonce třetí, ale v té následující nezachytil tempo soupeřů a v cíli z toho byla nepopulární bramborová medaile, tedy celkové 4. místo. Na stupně vítězů se tak dostal třetí F. Tuani (ITA, FAN, 40b.), druhý Brad Anderson (GBR, KTM, 42b.), plný počet bodů a jasná výhra pro M. Spiese (GER, FAN, 50b.). Druhý závod seriálu této třídy proběhne v Belgii. Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team): „Jelo se mně dobře, starty docela vyšly, dráha byla také v pohodě. Škoda, že v druhé rundě to nevyšlo jak v té první, byla by to pěkná odměna, ale co se dá dělat, příští víkend jedeme republiku v Dalečíně a tam se chci ukázat v dobré formě.“

WMX: I v ženském světovém motokrosu se v Lokti začínalo úvodním závodem seriálu. V nejlepším světle se tady prezentovala loňská mistryně světa Courtney Duncan (NZL, KAW, 50b.), která  nenašla vážnou soupeřku a po nejrychlejší kvalifikaci ovládla jasně i obě odpolední jízdy. Tvrdý boj se tak rozjel o další pozice na stupních vítězů. Nakonec druhou příčku vydřela Shana van der Vlist (HOL, KTM, 40b.), bronz putuje do Německa, zásluhu na tom má Larissa Papenmeier (YAM, 36b.). V sobotní kvalifikaci jsme měli dvě želízka – Viktorie Lohniská (MTX Racing Team) a Aneta Čepeláková (Yamaha Čepelák Racing). Zatímco prvně jmenovaná se dostala 39. časem na start, druhá měla smůlu a skončila jako první náhradnice. Lohniská sice na body odpoledne nedosáhla, ale s ohledem na věk je to i pro ni nová, velká zkušenost a po závodech se nechala slyšet: „Loket byl obrovská zkušenost, jsem moc ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet. Myslím, že výsledek mohl být lepší, bohužel mi hlava víc nedovolila, byla jsem opravdu hodně nervózní celý den. Ale cílem bylo se kvalifikovat, což se podařilo.“ Ženský motokros uvidí diváci příště v Belgii.

Letošní mistrovství světa v Lokti je za námi. Nicméně smlouva promotérské agentury Infront s Autoklubem ČR je podepsána na pět let, takže se budeme s vámi těšit opět za rok na viděnou!

 

Text: Evžen Zadražil a Petr Kovář

Foto: Pavel Horák

Sdílet