TROPICKÉ POČASÍ ZAJÍMAVÝM SOUBOJŮM NEZABRÁNILO

Sobotní závody v jihočeském Jiníně nabídly v tropickém počasí opět skvělou podívanou plnou dramatických soubojů a elitní konkurenci zahraničních jezdců. Na základě rozhodnutí JURY bylo nutné po každé jízdě kropit trať, a tak došlo ke zkrácení rozjížděk všech tříd. Po uplynutí času tak následovalo + 1 kolo, místo standardních 2. Vzhledem k velkému počtu jezdců opět došlo nestandardně k rozdělení tříd 125 ccm 2T a MX2.

V kategorii 85 ccm Vítězslav Marek, který se v Jiníně rozhodl startovat i ve třídě do 125 ccm 2T, splnil roli favorita již v kvalifikaci, kterou ovládl o více jak dvě sekundy před druhým Dominikem Kučeříkem a první rozjížďce kraloval od samého úvodu až do cíle. Druhé místo patřilo také velmi dobře jedoucímu Kučeříkovi, který za svými zády do cíle přivezl Maďara Ference Orlova. Čtvrtý dojel Aaron Kowatsch a první pětku uzavřel Jiří Halama. Ve druhé jízdě nejlépe odstartoval Ferenc Orlov s číslem 188, naopak se příliš start nepovedl Víťovi Markovi, který tak musel vedoucího jezdce stíhat z horších pozic. Precizní jízdou se však Víťa již ve třetím kolem ujal vedení a připsal si tak další plný počet bodů.  Druhý přijel Ferenc Orlov před Martinem Závrským, čtvrtou příčku získal opět Aaron Kowatsch a pátý byl Přemysl Zimek.

Silnou zahraniční konkurencí se pyšnila i třída do 65 ccm, což ukázala již kvalifikace, při které se do první pětice vešel pouze jediný Čech, Standa Pojara, který vybojoval druhé místo za Maďarem Katonou. Standovi se také nejlépe vydařil start a vodil celé startovní pole za sebou, druhý jel Moritz Ernecker. Áron Katona však brzy smazal svou ztrátu a již do třetího kola vjížděl jako lídr a vedení udržel až do cíle rozjížďky. Druhý dojel Standa Pojar, třetí Moritz Ernecker z Rakouska, čtvrtý byl další Rakušan Ricardo Bauer a pátý dojel Jan Veselý. Za zmínku stojí i sedmé místo Němce Maxe Meyera, jenž předvedl skvělou stíhací jízdu z posledního místa, když mu na startu zhasl motocykl a nabral hned na úvod velkou ztrátu. Při druhé jízdě opět nejlépe odstartovala dvojice Ernecker – Pojar následováni Meyerem, Katonou a Veselým. Vedení se následně ujal opěr Standa Pojar, kterého však stíhal rychlý Katona. Rychlost mladého Maďara byla na vysoké úrovni a tak vjížděl do čtvrtého kola již na vedoucí pozici, kterou už do cíle nikomu nepůjčil. Standu Pojara, který stejně jako v Horažďovicích jel i třídu do 85 ccm, se snažil dohnat Jan Veselý, i přes dobrý výkon však Standu zdolat nedokázal a bral dvacet bodů za třetí místo. Čtvrtý byl Moritz Ernecker a pátý Simon Hahn z Německa.

Start první rozjížďky nejmladších závodníků s motocykly 50 ccm poznamenal pád většího počtu jezdců. Naštěstí se vše obešlo bez zranění a závod pokračoval. První jízdu ovládl suverénním způsobem vítěz kvalifikace Patrik Nohavica jezdící na stroji KTM. Druhý dojel Tobias Scharinger z Rakouska, třetí byl David Podešva, čtvrtý Sebastian Szabó a pátý Peter Janči. Druhou jízdě opět začal nejlépe Patrik Nohavica a přesvědčivě si dojel pro další plný počet bodů. Druhé místo vybojoval Tomáš Glogar, který byl v první jízdě zapletený do hromadného pádu a nemohl tak zabojovat o příčky nejvyšší. Třetí místo získal Sebastian Szabó, čtvrtý dojel Tobias Scharinger a pátý Peter Janči.

Mezi ženami skvělý start předvedla Jana Antošová, ale bohužel měla hned v úvodním kole pád po kontaktu s jednou ze závodnic a musela začínat ze zadních pozic. Jinak první jízda v úvodu naznačovala, že se dočkáme stejného průběhu jako v Horažďovicích tedy, že Elena Kapsamer bude celý závod dýchat na záda domácí jedničce Kristýně Vítkové. S tímto scénářem se však účastnice mistrovství světa Kapsamer nehodlala smířit a tak na Vítkovou zaútočila, dostala se na vedoucí pozici, kterou více jak polovinu závodu úspěšně hájila a získala tak cenné vítězství. Za druhou Vítkovou přijela Lucie Simonová, čtvrtá Barbora Laňková a páté místo brala Sarah Schnelzer. Druhý závod vyšel Kapsamer, startující za Motosport Chýnov, od startu až do cíle a dokázala tak v obou rozjížďkách získat plný počet bodů. Druhé místo vybojovala spolehlivě jezdící Lucie Simonová, třetí byla Barbora Laňková, čtvrtou příčku obsadila Kristýna Vítková, která se v průběhu závodu nevyvarovala několika zaváhání, jenž jí stály lepší umístění a pátá dojela Jana Antošová.

Bence Pergel z Maďarska kraloval třídě 125 ccm 2T v Horažďovicích. V Jiníně vyhrál dopolední kvalifikaci a úvodní jízdu opanoval od úvodu až do konce rozjížďky, mladý Maďar nám v úvodu sezóny ukazuje famózní formu. Druhé místo vybojoval Maxmilian Ernecker, třetí byl Jaromír Steiger, čtvrtou příčku obsadil Adam Máj a pátý Víťa Marek při své premiéře ve třídě do 125 ccm 2T. Druhá jízda nabídla věc, kterou na tratích často nevídáme. Od úvodního kola až do cíle se pořadí na „bedně“ neměnilo. První jezdil celý závod opět Bence Pergel, druhý kroužil Adam Máj a třetí Jaromír Steiger. O další umístění se bojovalo za těmito jezdci. Čtvrtou příčku urval Němec Maxmilian Werner před svým krajanem Colinem Wohnhasem.

V kvalifikaci MX2 vypálil rybník všem favoritům Jiří Matějec startující jako jeden z mála jezdců na „dvoutaktu“. Tento devatenáctiletý jezdec si vedl dobře i v úvodu první rozjížďky, která však byla přerušena z důvodu pádu Luďka Černého, kterému přejeme brzké uzdravení a návrat na závodní trať. Po opakovaném startu rozjížďky se vedení ujal Rakušan Michael Sandner, který je pravidelným účastníkem seriálu mistrovství světa a diváci jej měli možnost vidět již při loňském MMČR seniorů ve třídě MX2, kde musel přerušit boj o titul, protože se účastnil právě již zmíněného mistrovství světa. Matějec však potvrdil, že mu sobotní závod sedl a je nejrychlejším jezdcem dne. Sandnera předjel, ujal se vedení a do cíle dorazil s náskokem více jak pěti vteřin. Za druhým Sandnerem přijel Petr Rathouský, čtvrtý byl Markus Rammel z Rakouska a pátý Adam Dušek. Druhou rozjížďku poznamenal pád dvou vedoucích jezdců, nejprve upadl Michael Sandner, který upadl po kontaktu s Maďarem Jakobem Kristófem a začínal jízdu z posledního místa. Poté měl pád ve druhém kole pád i Maďar Jakob Kristóf, a také on se výrazně propadl pořadím. Úvodní kola tak patřila Radku Větrovskému s číslem 535, který však závod nedokončil, naopak se na vedoucí pozici objevil opět Jiří Matějec, který vládl i druhé rozjížďce a podtrhl tak suverénní výkon celé závodní soboty. Druhý skončil Markus Rammel, třetí Petr Rathouský, čtvrtý Daniel Stehlík a páté místo vybojoval Adam Dušek.

Všechny třídy sobotního závodu tak mají celkové vítěze s plným počtem bodů. Už teď se těšíme, jak dopadnou další souboje seriálu MMČR Juniorů a žen, který pokračuje o svátečním termínu 6. července v Klukách u Písku.

Sdílet