Plochá dráha v Pardubicích po 230 dnech s diváky

Pardubický plochodrážní stadion se stal po 230 dnech svědkem návratu diváků do hledišť motocyklových závodů. Prakticky po loňském vrcholu sezóny, závodu o Zlatou přilbu byly všechna závodiště a hlediště uzavřena. Na sportovištích se začalo za dodržení přísných hygienických pravidel jezdit v měsíci dubnu a „odvážní pořadatelé“ z Prahy a Pardubic dokonce uspořádali dva závody bez diváků.

Další plochodrážní závody se však už s přítomnosti diváků nekonaly. Dlouho to vypadalo, že pardubická pomoc evropské federaci a převzetí závodu mistrovství evropy jednotlivců nazvaného Challenge, na které slovinské Krško vzhledem k problémům současnosti rezignovalo, bude dalším závodem pouze pro televizní kamery a sportovce, kterým závod měl dát regulérní šanci se nominovat do závodů elitního seriálu, který začne 12. června v polské Bydgoszczi. Nakonec se tři dny před závodem stal doslova zázrak v podobě výjimky Ministerstva zdravotnictví a do hlediště diváci v hodně omezeném počtu mohli. Pravda, za hodně tvrdých opatření, k holiči a do restaurace se dostanete snáze, ale byla to příležitost a pořadatel si váží všech těch, co podmínky akceptovali a do hlediště přišli.

 Odměnou jim byl závod, který se jen tak nevidí. Jezdci třinácti zemí bojovali o každý bod. Deset z nich jich dokázalo vyhrát některou z dvaceti rozjížděk. Navíc pak byli svědky dramatického rozuzlení, protože o místa na stupních vítězů i o poslední postupové místo se při bodové rovnosti konaly celkem tři dodatkové jízdy. Závod vyhrál polský jezdec Patryk Dudek, který stejně jako celkově čtvrtý Andžejs Lebeděvs znají pardubickou dráhu z ligových startů za tento klub. Mezi nimi se umístili mladý talentovaný Brit Dan Bewley na kterého v depu dohlížel mentor z jeho wroclawského klubu Greg Hancock a Rus Sergej Logačev. Poslední postupujícím pak byl svěřenec další, v pardubickém depu nepřehlédnutelné osoby, legendárního Dána Hanse Nielsena Patrick Hansen.

Našim jezdcům se závod příliš nepovedl. Josef Franc, který si místo ve startovní listině vybojoval v naši kvalifikaci, obsadil místo patnácté, Eduard Krčmář, který dostal v pozici náhradníka příležitost v jedné jízdě, byl klasifikován jako šestnáctý. Hynek Štichauer, druhý náhradník šanci závodit nedostal.

Mistrovství Evropy zná po sobotním závodě celkem deset účastníků. K pěti nejlepším z loňského roku přibylo pět z Pardubic, zbývající pětici jmenuje promotér seriálu s řídící komisí.

Klub prostřednictvím sociálních sítí vydal prohlášení, ve kterém poděkoval všem těm, co respektovali poměrně tvrdá pravidla, stanovené MZ ČR a omluvil se za omezení, která při akci byla s vysvětlením, že  pokud závod chtěl bez problémů uspořádat, neměl jinou možnost.

Odkaz na záznam závodu naleznete na stránkách zlataprilba.cz

Sdílet