Dennis Zeťák podruhé ovládl virtuální Kopnou

Druhá sezona SONAX Mezinárodního mistrovství České republiky v Online Rally se rozjela začátkem dubna při 2. RALLYSERVICE.CZ Online Rally Kopná, která byla prvním ze sedmi letošních plánovaných podniků. Seriál odehrávající se ve hře Richard Burns Rally a na online pluginu RBR Czech i v letošním roce přilákal několik stovek jezdců.

Sedm vybraných virtuálních podniků letos mělo coby doprovodné akce kopírovat kalendář skutečných soutěží, bohužel hned při Kopné se obě linie rozdělily, když byla reálná rally kvůli epidemickým opatřením odložena na květen. Výhodou esportu ale je, že se jej nařízení takřka nedotýkají, a elektronická podoba slušovického sprintu tak odstartovala podle plánu. Novinkou oproti předchozí pilotní sezoně bylo avizované zpoplatnění licenci a pořadatelé seriálu netrpělivě čekali, jak se tento krok projeví na účasti jezdců. Nakonec byli velice mile překvapeni, před prvním podnikem totiž Autoklub ČR vydal licence více než 250 zájemcům, kteří se také následně postavili na start Kopné. Nechyběla mezi nimi většina známých jmen z loňska.

Součástí 2. RALLYSERVICE.CZ Online Rally Kopná byla zbrusu nová rychlostní zkouška Kameňák, která si při tomto závodě odbyla svou premiéru. Právě tam se při prvním průjezdu blýskl nejlepším časem domácí Štěpán Paulát, zároveň to byla ale jediná vložka, kterou nevyhrál úřadující šampion Dennis Zeťák. Ten pro letošek vyměnil mistrovský citroën za nový Ford Fiesta Rally2 a soutěží proplul bez jediného zaváhání až k celkovému prvenství. Na záda Zeťákovi dýchali třeba jeho týmový kolega Oscar Estevez z Portugalska, který ale později musel po drobné chybě odstoupit, a Slovák Ján Kundlák, jenž do poslední vložky bojoval o umístění na stupních vítězů. Jenže o ně nakonec přišel o pouhých osm setin sekundy, když jej na závěrečných Zádveřicích přeskočil Zdeněk Jílek. Ten na Zeťáka v cíli ztrácel bezmála půl minuty, na druhého Pauláta mu scházelo dvanáct sekund.

V rámci třídy RC2 i letos pokračuje Production Cup na jezdce se čtyřkolkami N4 a R4, na Kopné se nejlépe vedlo Lukáši Večeřovi (Mitsubishi Lancer Evo IX R4) a Mateuszi Szkutovi z Polska (Mitsubishi Lancer Evo X R4), třetí skončil Tomáš John se Subaru.

Dalším obhájcem, který se vydal za znovuzískáním mistrovské trofeje, byl Jan Morávek, aktuální šampion kategorie RGT. Právě u něj se ukázala výhoda domácího esportování, neboť na start nastupoval s pozitivním covid testem. Z jeho rychlosti mu to však ubralo jen málo, kromě zaváhání na druhé rychlostní zkoušce Jan svým soupeřům naděloval zkoušku za zkouškou desítky sekund a nebýt oné zmíněné chyby, mohlo se „gétéčko“ také poprvé objevit v absolutní desítce. Body za druhé místo si z domácích Slušovic odvezl Filip Červenka, bronz pak připadl Michalu Labudkovi. Přestože na tratě letošních online rally v kategorii RGT vtrhly nové Alpiny A110, prim stále hrají německé speciály Porsche, které také v klasifikaci RGT obsadily první čtyři místa.

Třetím a zatím posledním obhajujícím jezdcem na startu letošního seriálu byl Adam Weglowski, Polák, který loni ovládl třídu nejsilnějších dvoukolek RC3. Ani on nezměnil techniku a do boje se pustil se starou známou Hondou Civic Type-R R3, avšak o vítězství na Kopné se musel tvrdě prát. Z celkových osmi zkoušek vyhrál třikrát a musel čelit velkému tlaku zejména od českých jezdců Stanislava Mechla s přeplňovaným Citroënem DS3 R3T a Vladimíra Dlouhého na Renaultu Clio R3. Prvně jmenovaného bohužel vyřadila technická závada na přejezdu k závěrečné zkoušce a toto odstoupení Mechla hodně mrzelo, neboť v tu chvíli před Weglowským vedl o komfortních dvacet sekund. Dlouhý vyhrál také tři vložky, ale na druhou stranu kupil chyby a v cíli mu na vítěze chybělo deset sekund. Na třetí místo se po Mechlově odstoupení v závěru posunul Maxim Kahánek a navzdory moderním trendům se stalo, že první desítka třídy RC3 tentokrát kompletně patřila atmosférickým speciálům R3 a S1600.

Ve třídě RC4 se před startem sezony netrpělivě čekalo na zbrusu nový Peugeot 208 Rally4, který je hlavní zbraní pro letošní oficiální Peugeot Online Rally Cup. Řada jezdců do francouzské novinky skočila na poslední chvíli, někteří sice ještě zůstali u starší dvěstěosmičky R2, ale většina z nich se nechala slyšet, že do přeplňovaného vozu plánuje přejít co nejdříve. Není se co divit, Peugeoty 208 Rally4 obsadily prvních pět míst ve třídě, až s odstupem několika desítek sekund následovaly první atmosférické er-dvojky. A soudě dle prvního letošního podniku bude tato třída svědkem velice atraktivního sportu – při Kopné nejrychlejší trojku v cíli dělilo pouze 3,7 sekund a o slušovickém vítězi rozhodla až úplně poslední vložka. Stal se jím nakonec Jakub Brodzicki z Polska, který o 2,3 sekundy porazil domácího Jakuba Horešovského, a jen další 1,3 sekundy ztratil třetí Cristian Lamas ze Španělska. V klasifikaci třídy RC4 jsou také zahrnuty obě dokončivší účastnice dámského poháru, který tentokrát ovládla Vendula Schwarzová (Opel) před Kateřinou Gřundělovou (Peugeot).

Ve třídě RC5 se odehrál velice podobný scénář jako mezi silnějšími er-cé-trojkami. Maximum bodů si odvezl Polák Artur Hazuka, který si po loňské smolné sezoně vytyčil cíl získat mistrovský titul. Ale podobně jako jeho krajan Weglowski si i on musel nejprve poradit se silnými domácími soupeři. Jeho dobře známým rivalem i pro letošek zůstal Vlastimil Strnad, nově se ale musel vypořádat také s Michalem Sklenaříkem, který na Kopné dlouho sahal po triumfu. Ovšem podobně jako u Stanislava Mechla se Sklenaříkovo jméno ve výsledcích vyskytuje naposledy po RZ7, Michal totiž na závěrečné RZ havaroval a bohužel i on se musel s  prvním místem předčasně rozloučit. Na konečnou třetí pozici ve třídě RC5 se tedy za Hazuku a Strnada v závěru posunul Jesus Perez ze Španělska, všichni startovali na Citroënech DS3 R1.

Seriál SONAX MMČR v Online Rally bude pokračovat na 2. eSport Rallye Český Krumlov, která se pojede od 11. do 16. května 2021. Informace k celému šampionátu jsou k dispozici na webu www.onlinerally.cz a připojených sociálních sítích Online Rally CZ na facebooku a instagramu.

Sdílet