Kowax Valašskou Rally ValMez ovládl Gryazin

SONAX Mistrovství České republiky v rally 2021 odstartovalo prvním podnikem. KOWAX Valašská Rally ValMez 2021 se konala o posledním březnovém víkendu a přilákala na start řadu zahraničních posádek i prakticky kompletní českou špičku. To slibovalo zajímavé souboje, které se odehrály na deseti rychlostních zkouškách ve dvou dnech.

Smůlu si hned v úvodní rychlostní zkoušce vybral loňský český šampion Václav Pech, který se svým spolujezdcem Petrem Uhlem a vozem Ford Focus WRC zaznamenal defekt pneumatiky a kvůli velké časové ztrátě ze soutěže odstoupil. Vedení se ujal ruský host Nikolay Gryazin, kterého stíhal Jan Kopecký. Ten ovládl druhou rychlostní zkoušku a připsal si tak jediný Gryazinův skalp v první etapě. Na třetí pozici se usadil Filip Mareš, ale Kopeckého penalizace 10 sekund ho posunula na druhé místo a etapové vítězství. Velký souboj probíhal o čtvrté místo mezi Stříteským, Březíkem a Černým. První dva jmenovaní byli velkým překvapením první etapy, když ve svém premiérovém závodě seriálu SONAX MČR v rally za volantem vozu kategorie R5 poráželi řadu zkušenějších soupeřů.

Ve druhé etapě budila respekt především těžká rychlostní zkouška Poličná, kterou pořadatel zařadil do závodu po velmi dlouhé době. Ta se bohužel stala osudnou výborně jedoucího Březíkovi, který zde v prvním průjezdu havaroval. Nejlepší pětici se zde naopak přiblížil Cais bojující v průběhu závodu se svým zdravotním stavem. Sedmý jel stabilně Jakeš, naopak souboj o čtvrtou pozici mezi Černým a Stříteským se neustále přeléval. Před poslední sekcí tahal za delší konec provazu opět Stříteský, a tak fanoušci s napětím očekávali, zda svého zkušenějšího soupeře v závěru závodu udrží za sebou. To se nepodařilo Filipovi Marešovi, kterého na předposlední rychlostní zkoušce přeskočil Kopecký. Mistr světa z roku 2018 si na na RZ7 připsal druhé a poslední dílčí vítězství nad Gryazinem a po zásluze si z prvního závodu odváží stříbrnou pozici. Za bronzovým Marešem dokončil Stříteský, který se stal největším překvapením soutěže. Mocně finišující Cais přeskočil na předposlední rychlostní zkoušce Černého a vybojoval tak páté místo. Body za sedmou pozici si připsal Jakeš, za kterým dokončil již s vetší časovou ztrátou německý host von Thurn und Taxis. Skvělou poslední rychlostní zkouškou poskočil na devátou pozici Cvrček, desítku nejlepších uzavřel Polák Kotraba.

Mezi vozy s jednou poháněnou nápravou se očekával souboj mezi stejnojmennou dvojící Jan Dohnalem  – René Dohnal. Prvně jmenovaného podobně jako Pecha postihl defekt pneumatiky a v hodnocení dvoukolek skončil nakonec třetí. Vítězství si tak připsala posádka Dohnal – Švec s vozem Peugeot 208 Rally4. Spokojený a překvapený jistě odjížděl stříbrný Stejskal, který obstaral českou premiéru Renaultu Clio Rally5. Čtvrté místo vybojoval Zedník a nejlepší pětku „dvoukolek“ uzavřel Štefan.

Úvodní podnik letošní sezóny je tak minulostí. Po přesunu Rallysprintu Kopná na konec května tak českou rallyovou scénu čeká pauza minimálně do Rallye Šumava Klatovy, která je v kalendáři za šest týdnů.

Sdílet