Konečné pořadí MMČR SZM závodních a přírodních okruhů 2020

Letošní závodní motocyklová sezóna je minulostí. Bohužel se nemohla odjet tak, jak se původně předpokládalo a všechny šampionáty byly značně zredukovány. Zde jsou konečné výsledky mezinárodních mistrovství a přeborů silničních závodů motocyklů na závodních a přírodních okruzích.

Komise silničních závodů motocyklů při Autoklubu České republiky zveřejnila konečné výsledky všech svých letošních disciplín. Po zveřejnění výsledků MMČR – Miniracing (byly zveřejněny v předchozí tiskové zprávě a na webu www.motojunior.cz) tu jsou nyní výsledky šampionátů na závodních okruzích a přírodních okruzích. Pokud jde o hodnocení, stojí za připomenutí, že v Mezinárodním mistrovství České republiky se udělují body pouze při účasti pěti jezdců a více, u přeborů se počet jezdců při udělování bodů neřeší.

V této chvíli zatím není jasné, zda bude možné udělat slavnostní vyhlášení sezóny, kde by byli odměněni ti nejlepší závodníci. Pokud to situace dovolí, mohlo by se konat v roce 2021, ale pokud ne, budou ceny rozeslány. Vyhlašovaní jezdci budou s předstihem kontaktováni sekretariátem Autoklubu ČR.

Závody Mezinárodního mistrovství České republiky na závodních okruzích se letos opět jely při mezinárodním šampionátu Alpe Adria. Ještě před kritickou sezónou šampionát opustil promotér SH-Group a proto bylo pro všechny národní federace ještě těžší závody zorganizovat. I kvůli všem vládním opatřením musely být čtyři závodní podniky zrušeny. Závody se nakonec odjely pouze na Pannoniaringu a v Grobniku.

V rámci MMČR na závodních okruzích se jelo ve třídách Supersport 300, Superstock 600, Superstock 1000 a Superbike. Bohužel účast ve třídě Superstock 1000 byla menší, než je limit pěti jezdců, takže zde se body neudělují. V nejslabší třídě letos bere titul Petr Svoboda z týmu WRP Wepol Racing. Tento tým může rovnou slavit dvakrát, protože ve třídě Superbike byl v této sezóně nejlepší Marek Červený se samými výhrami. Šestistovky ovládl také díky výhrám ve všech závodech Jiří Mrkývka.

Největší vliv měla všechna opatření kvůli Covid-19 hlavně na závody na přírodních okruzích. Vzhledem k tomu, že jsou tyto závody divácky nejnavštěvovanější a zároveň jsou velice nabité startovní rošty, bylo pro většinu pořadatelů těžké všem nařízením vyhovět. Postupně tak většina pořadatelů závody odložila na příští sezónu. Bohužel jsme tak přišli o závody v Jičíně, Starém Městě, Hořicích a Branné. Díky spolupráci se Slovenskou motocyklovou federací se alespoň na konci srpna odjely závody v Trenčíně, ve kterých se nakonec rozhodlo o letošních celkových vítězích. Bohužel ve třídě MMČR 125 GP jeli jen čtyři jezdci, takže pro vyhodnocení nesplňují limit pěti účastníků.

Je škoda, že se letos nemohly lépe vyzkoušet novinky pro zlepšení kvality a atraktivnosti některých tříd. Letos měla na přírodních tratích opět fungovat bezpečnostní komise a všechny přírodní okruhy měly mít nově vypracované bezpečnostní příručky. Kromě toho se pracovalo na technických a sportovních řádech.

Závodníci přeboru jízd pravidelnosti historických závodních motocyklů si letos mohli užít jediné závody v Nepomuku. V Nepomuku šlo zároveň o jediné závody pod taktovkou AČR na našem území. Díky tomu byla v Nepomuku hojná jezdecká účast, což zároveň k trati přilákalo dost diváků.

Stejně jako v moderních třídách přírodních okruhů byly téměř všechny závody zrušeny i pro rychlostní klasiky. Kdo chtěl bodovat v Přeboru ČR Klasik, musel také vyrazit do Trenčína. Jak již byly zmiňovány novinky pro přírodní tratě, nové věci byly plánované i pro třídy klasiků. Zde se před sezónou ladily hlavně technické řády a rozdělení na skupiny A a B pro jejich omlazení.

Sezónu na závěr zhodnotil předseda Komise silničních závodů motocyklů Matěj Smrž. „K letošní sezóně toho bylo řečeno již hodně a jsem opravdu rád, že už je minulostí. Dovolím si shrnout to v bodech. S Miniracingem jsem spokojený, daří se nám tvořit kalendáře, máme aktualizované sportovní řády, máme funkční systém hodnocení a vypsané třídy dávají smysl s ohledem na technická pravidla. Počet jezdců každým rokem stoupá a Miniracing i přes koronavir zažil velmi slušnou sezónu. V roce 2021 to bude ještě lepší, tím jsem si jistý. Nevidím zde žádné překážky, a především díky finanční podpoře Autoklubu se nám tento šampionát podařilo postavit na nohy! PO, Klasik, JPHZM měl špatný rok, takřka všechny závody zrušeny! Děkuji chlapům z Nepomuku a kolegům ze SMF! Bez jejich práce by to byla jedna veliká nula! Nemám ale strach, bez koronaviru všechny tyto disciplíny fungují velice dobře a nebojím se o budoucnost těchto krásných závodů! ZO (AA) bylo jedním slovem bída! Nejen, že AAMU prožívala přes zimu křest ohněm při volbě nového vedení a hledání nového promotéra, ale ještě do toho všeho zasáhl koronavir. Dva závody v zahraničí jsou lepší než nic, ale samozřejmě je to špatný. Zde je situace velmi komplikovaná. Nezbývá než pracovat na tom, aby se to brzy změnilo k lepšímu. Dokážu si představit kalendář MMČR na závodních okruzích následovně: 2x Brno, 2x Most a další 4 závody v zahraničí – Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Polsko. Přeju všem hezké svátky a klidný konec roku. Brzy jistě na viděnou v lepších časech a věřím tomu, že už to bude bez koronaviru!“

Sdílet