Virtuální Šumava zdramatizovala blížící se závěr sezóny

Předposlední soutěží letošního SONAX MMČR v Online Rally se v polovině října stala 1. Online Rally Klatovy. Virtuální závod měl být předkrmem před skutečným závodem mistrovství České republiky v rally stejného názvu, jenže po zrušení jarní Rallye Šumava museli klatovští pořadatelé na poslední chvíli odvolat i nový podnik v náhradním termínu. Jak tedy proběhla alespoň jeho virtuální varianta?

Nebyla nouze o dramatické okamžiky a řadu odstoupení, podobně jako v Českém Krumlově nebo na Barum rally totiž kartami zamíchalo nepříznivé počasí. Na samotné špici to ovšem jiskřilo stejně, jako na předchozích závodech. Jestliže v těch posledních měl navrch průběžný lídr seriálu Dennis Zeťák, v Klatovech se k protiútoku nadechl jeho největší rival Adrian Klimas z Polska. Tentokrát to byl on, kdo se v čele usadil už po úvodním strýčkovském okruhu, a nikdo z konkurentů jej až do cíle rally z této pozice nesesadil. Dennis Zeťák na něj v konečném výsledku ztratil 15 sekund a v průběžném pořadí to znamená, že se k sobě oba rivalové před závěrečným podnikem opět přiblížili na rozdíl pouhých desíti bodů. Jako třetí do cíle dojel Zdeněk Jílek, který ale tentokrát neprošel závěrečnou kontrolou, a body za jeho přenechané místo tak nakonec bere Oscar Estevez. Ten se díky Jílkovu bodovému výpadku opět vrací na průběžné třetí místo.

V Production cupu pro sériové čtyřkolky skupiny N si pro první místo dojel Jan Gorczyca, který tak s definitivní platností potvrdil i celkové vítězství v tomto poháru. Stejně tak má jisté druhé místo i jeho krajan a týmový kolega Mateusz Szkuta, neboť nikdo z jeho nejbližších pronásledovatelů v Klatovech nebodoval.

O celkovém prvenství západočeská soutěž rozhodla také v kategorii R-GT. Jan Morávek si s porsche dodriftoval pro třetí letošní výhru, zatímco nikdo z přímých soupeřů cíl nespatřil. Na druhém místě mezi gétéčky skončil Jan Veselý, pro něhož to byl první letošní bodovaný výsledek, třetí pak dojel slovenský pilot Jozef Mydliar. Bitva o další medailové posty je ovšem stále otevřená, mezi Juanem Marzoou ze Španělska a domácím Vojtěchem Uhlířem je před závěrečným podnikem pouze pětibodový rozdíl.

Další celkové prvenství se v Klatovech vyjasnilo i ve třídě nejsilnějších dvoukolek, kde se kýžené výhry konečně dočkal polský jezdec Adam Weglowski s hondou. Po třech třetích a dvou druhých místech si tentokrát dojel pro zlato a zmíněné předchozí výsledky mu tedy tento drahý kov přisoudily i v celkové klasifikaci. Na druhém místě si ve třídě RC3 dojel Antonio Ortega se starším Renaultem Clio R3, třetí příčku obsadil Dawid Wieczorek s jeho novější přeplňovanou variantou R3T. Na poslední rally sezony tuto třídu čeká atraktivní souboj – Polák se totiž bodově dotáhl na dva nejbližší soupeře a na dosah má i celkové druhé místo ve třídě. Všechny tři jezdce aktuálně dělí pouze čtyřbodový rozestup.

Zajímavá bude i bitva malorážkách třídy R2. Poprvé v sezoně totiž bodově zakolísal Argentinec Enzo Saagrera, který má sice po Klatovech k dobru 19 bodů, nicméně na záda mu dýchá finský rychlík Tommi Mäkinen. Ten si v Pošumaví zajistil důležité body druhým místem, když dojel druhý za Kristianem Jackem ze Slovenska a před třetím Španělem Simonem na Renaultu Twingo. Kristian Jacko opanoval rovněž v klasifikaci Peugeot Online Rally Cupu. Doposud jasný lídr Michal Streit sice dojel hned za ním na druhém místě, nicméně bodový rozestup mezi oběma jezdci se opět o něco zmenšil. Svou nenarušenou krasojízdu letošní sezonou prodloužila také již předchozím Pačejově korunovaná královna letošního dámského poháru Iveta Lekešová – i v Klatovech si s Fordem dojela pro dalších 30 bodů.

Také mezi nejmenšími vozy třídy R1 se před finálovým závodem strhuje k velké přetahované o poslední body. Mateusz Przyszlakowski podruhé v řadě nebodoval, nicméně v zásobě stále má třiadvacetibodovou rezervu před Arturem Hazukou. Ani ten v Klatovech nedojel, ale zůstává jediným, kdo ještě může Pryzslakowského ohrozit. Zároveň si ale bude muset krát záda, má za nimi totiž klatovského vítěze třídy Františka Davida a také svého krajana Macieje Zawiszu, který v západních Čechách dojel druhý. Třetí skončil Michal Hejl, který průběžně figuruje na pátém místě.

O finále premiérové sezony SONAX MMČR v Online rally se začátkem listopadu postará HOTHESS Mikuláš Rally Online, která bude zcela výjimečným podnikem. Hlavní partner společně s promotérskou skupinou NRC převedl do virtuálního světa kompletně celou podobu loňské slušovické rally. Nové rychlostní zkoušky jezdci poprvé poznají až při seznamovacích jízdách, takže v rozhodujících bojích o zbývající medailové posty a zejména o titul celkového mistra, bude rozhodovat nejen rychlost, ale také schopnost přizpůsobit se neznámému prostředí

Sdílet