Zeťák na pačejovské virtuální rally upevnil vedení

Zeťák na pačejovské virtuální rally upevnil vedení

eSport INVELT Rally Pačejov přenesla účastníky premiérového ročníku SONAX MMČR v Online Rally do druhé poloviny letošní sezony. Virtuální podoba západočeské rally byla v polovině září předkrmem před skutečným závodem MČR v automobilových rally, který se v okolí Pačejova a Horažďovic následně odehrál na konci téhož měsíce.

Na startu se sešlo bezmála tři sta jezdců, ale oproti předchozí barumce, která se o dva týdny dříve svou náročnou tratí a proměnlivým počasím postarala o docela výrazné procento odstoupených, byla západočeská soutěž k jezdcům o něco vstřícnější – do cíle se jich tentokrát dostala téměř polovina.

Mezi těmi nejrychlejšími se jak v jednotlivých třídách, tak v celkovém pořadí, většinou objevila již etablovaná jména. Například kategorii RC5 ovládl Artur Hazuka, jež na předcházející barumce nestartoval, no a protože pro změnu na startu Pačejova chyběl lídr třídy Mateusz Przyszlakowski, mohli se k sobě oba krajané opět bodově přiblížit. Hazuka si dojel pro 30 bodů a nejmenší dvoukolky letos poprvé poznaly jiného vítěze než Przyszlakowského. Ten má celkově k dobru více než dvacetibodový náskok, ještě napínavější však ve finální části sezony bude boj o třetí místo. Další Polák Maciej Zawisza totiž díky třetímu místu v Pačejově bodově přeskočil domácího Františka Davida a v průběžné klasifikaci tyto dva dělí jediný bod. Na dostřel pěti bodů navíc zezadu číhá Španěl Soberon, který v Pačejově dojel jako druhý.

Podobné drama se rýsuje také v kategorii RC4. Tommi Mäkinen si totiž dojel pro druhé prvenství v řadě a po pouhých třech závodech se dotáhl na průběžně druhého Michala Streita – oba nyní na kontě mají shodně po 84 bodech. Er-dvojkám i nadále vévodí Argentinec Enzo Sagrera, který Pačejov dokončil na druhém místě, bronzovou příčku obsadil a body za ni si ze západních Čech odvezl Kristian Jacko, který se tak vrátil do hry po nepříliš povedené Barum rally. Slovenský pilot navíc ovládl klasifikaci Peugeot Online Rally Cupu, kde se výrazně přiblížil Michalu Streitovi. Ten značkový pohár vede i přesto, že v Pačejově havaroval, jeho náskok se ale poměrně výrazně ztenčil. Své pozice jak mezi er-dvojkami, tak mezi dvěstěosmičkami upevnili tak domácí jezdci Michal Dohnal a Marek Petráš, kteří v obou klasifikacích skončili hned za Jackem.

V nejsilnějších dvoukolkách do cíle dorazila pouhá pětice jezdců. Hned při premiéře v českém mistrovství si pro zlato mezi er-trojkami dojel španělský host Antonio Ortega se starším atmosférickým Renaultem Clio. Na nejvyšší příčku v závodě zatím marně čeká Polák Adam Weglowski s hondou, který ale zatím pilně sbírá body díky pravidelnému dojíždění na zbývajících pódiových místech – letos bodoval zatím na všech soutěžích a nikdy neskončil hůř, jak třetí. Konkrétně z Pačejova si odvezl další stříbro, což mu bezpečně pomohlo k upevnění pozice lídra kategorie RC3. Třetí místo si pak ze západních Čech odvezl Stanislav Juřica na přeplňovaném Citroënu. Domácí pilot sahal po konečné druhé příčce, o kterou však přišel na závěrečné rychlostní zkoušce rozdílem necelých čtyř sekund.

Třída exkluzivních supersportů třídy R-GT sice pravidelně bývá nejméně obsazovanou kategorií, atraktivita této kategorii však nechybí jak v otázce samotných závodních vozů, tak zejména při pohledu na předváděný sport. Vojtěch Uhlíř si stejně jako na Barum rally dojel pro 30 cenných vítězných bodů a opět se o něco přiblížil k průběžně druhému Španělu Juanu Marzoovi, který na Pačejově dojel druhý; mezi oběma jezdci je aktuálně pětibodový rozdíl. Průběžným lídrem třídy je i nadále Jan Morávek, který si za Pačejov další body připsal díky třetímu místu. Všichni jako obvykle startovali na vozech Porsche 997 RGT.

V absolutní klasifikaci, respektive v nejvyšší třídě RC2 byli diváci svědky sólojízdy Dennise Zeťáka, který pačejovskou rally ovládl stylem start-cíl. Slovenský jezdec vyhrál hned sedm z celkových osmi rychlostních zkoušek a ani udělená desetisekundová penalizace neohrozila jeho komfortní vedoucí postavení jak v pačejovské rally, tak v celém seriálu. Za zadním křídlem rudého citroënu se pak strhla další strhující bitva mezi domácím Zdeňkem Jílkem na fabii a Adrianem Klimasem, který tentokrát dorazil na start se starším fordem. Byl to právě polský jezdec, kdo z těchto dvou vkročil do soutěže v lepším tempu, jediná trochu opatrněji projetá zkouška uprostřed dne ale stačila na to, aby Jílek okamžitě převzal druhé místo, na které se Klimas již nedokázal vrátit. V celkovém pořadí tedy Zeťák znovu navýšil svůj náskok, Klimas bezpečně drží druhé místo, no a Jílek se posunul na bronzový stupínek, který doposud držel Portugalec Estevez.

Přidružený Production Cup pro jezdce se sériovými čtyřkolkami tentokrát ovládli domácí jezdci – z vítězství se radoval Marek Pavela následovaný Jakubem Angelovičem, třetí skončil suverénní průběžný lídr tohoto poháru, Jan Gorczyca z Polska. Osmé místo pak patří Tereze Krejčové, která si s produkčním mitsubishi v Pačejově dojela pro premiérové body jak v Production Cupu, tak v dámském poháru. V něm skončila druhá, první místo, jak se již letos stalo tradicí, popáté v řadě připadlo Ivetě Lekešové s fordem.

Seriál SONAX MMČR v Online Rally ročníku 2020 má před sebou dva závěrečné podniky, tím nejbližším bude Online Rallye Klatovy. Účastníci tedy virtuálně i nadále zůstanou v západních Čechách, kde na ně v polovině října bude čekat dalších devět asfaltových rychlostních zkoušek. Více informací najdete na webu šampionátu (www.onlinerally.cz) a přidružených sociálních sítích (facebook a instagram Online Rally CZ).

Sdílet