Zrušení závodů na Slovensku

Letošní závodní motocyklová sezóna byla značně ovlivněna nejrůznějšími opatřeními, která přišla s šířením Covid-19. Start sezóny byl odložen a během posledních měsíců se odjelo několik závodů v omezeném kalendáři. Bohužel další zpřísňující se podmínky negativně ovlivnily i konec sezóny. Poslední závody na Slovensku musela komise silničních závodů motocyklů (SZM) zrušit.

Na první říjnový víkend od 2. do 4. 10. 2020 je plánovaná Cena Slovenska, kterou pořádá SMF. Při té se měly díky vzájemné spolupráci AČR a SFM odjet poslední letošní závody mezinárodních mistrovství Miniracingu, na závodních okruzích a na přírodních okruzích. Všichni se proto těšili na velké finále, při kterém se mohla sejít značná konkurence nejrůznějších tříd. Bohužel do hry vstupují vládní opatření a to, že je Česká republika od pátku 18. 9. 2020 na červeném seznamu Slovenské republiky. Osoby přijíždějící z ČR se musí prokázat negativním testem RT-PCR na onemocnění Covid-19 ne starším 72 hodin nebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice a nastoupit domácí karanténu a nejdříve 5. den se nechat otestovat.

Sezónu jako první rozjely závody MMČR SZM – Miniracing, kterých se podařilo uspořádat jedenáct na tratích ve Vysokém Mýtě, Písku, Mostě, Chebu, Třinci a Slovakiaringu. Sezóna MMČR a PČR SZM na přírodních okruzích pandemie zasáhla prakticky nejvíce, protože kvůli náročnosti hlavně na divácké zóny byla většina závodů zrušena. Jezdci jízd pravidelnosti historických závodních motocyklů měli k dispozici jediné závody v Nepomuku, „rychlostní“ klasiky a moderní třídy čekaly až závody ve spolupráci se SMF v Trenčíně. Závody v MMČR SZM na závodních okruzích se podařilo dojet při mezinárodním šampionátu Alpe Adria, takže se závodilo na Pannoniaringu a Grobniku, ale závody v Itálii už byly také zrušeny.

„Po návratu ze Španělska z WSBK jsem od pondělí neřešil nic jiného, ale bohužel jsme museli rozhodnout tak, jak si málokdo přál. Snažil jsem se společně s členy komise najít řešení, ale to prostě v této chvíli neexistuje a rozhodně si nemůžeme dovolit vystavovat naše závodníky a jejich doprovody nebezpečí, nepříjemným a nákladným testům a nebo tomu riziku, že budou nuceni zůstat v karanténě na jedné či druhé straně, jelikož všichni chodíme do práce a děti do škol. Cena Slovenska se zřejmě pojede, ale my jako komise SZM musíme zrušit poslední závod MMČR Miniracingu, poslední závod MMČR SZM na závodních okruzích a MMČR/PČR SZM na přírodních okruzích na Slovakiaringu při Ceně Slovenska. Konečné výsledky všech disciplín a jejich vyhlášení budeme řešit v následujících dnech a všechny účastníky budeme informovat. Rád bych poděkoval všem jezdcům, týmům, rodičům a pořadatelům závodů za letošní rok. Ať tak či onak, každý z nás pro silniční motorky dělá co umí, může a jeho čas a možnosti mu dovolí. Nikdo z nás si jistě nepředstavoval podobnou sezónu a já si přeji jen jediné, ať už je to brzy za námi,“ okomentoval rozhodnutí předseda Komise SZM Matěj Smrž

Sdílet