Report z MMČR v motokrosu juniorů v Klukách u Písku

V sobotu 12. září se jel čtvrtý závod juniorského MMČR v motokrosu v Klukách u Písku. Na tradiční trati jihočeského motokrosového střediska si tak pořadatel z MS Kluky odbyl premiéru v rámci republikového šampionátu a to na jedničku. K jejímu podtržení chybělo jen pár drobných organizačních a technických detailů, především v zázemí trati. Ty však nebude problém do budoucna odstranit. Zhruba pětistovka přihlížejících diváků mohla na trati Kloucká hořice sledovat absolutní českou juniorskou špičku včetně závodníků z Rakouska, Slovenska a Německa. A výkony mladých motokrosařů je rozhodně nadchly!

Nečekaně ostré souboje, plné nasazení, předvedli už jezdci v nejmladší kategorii 50ccm. Věk těchto jezdců má sice ještě jednomístnou číslovku, ale souboj o vítězství na cílové čáře v obou jízdách připomínal spíše motokros dospělých ostřílených závodníků. V první jízdě zvítězil o pouhé čtyři desetiny vteřiny Hugo Brant z Cermen RT před Patrikem Nohavicou z týmu JB MX Racing. Tento těsný cílový manévr byl ještě okořeněn předjížděním jezdců o kolo zpět. Nejinak tomu bylo i v jízdě druhé, kde byl zase Hugo o necelé dvě desetiny vteřiny za Josefem Vrtalem. Po součtu bodů z obou jízd se nakonec celkovým vítězem stal Hugo Brant, před Josefem Vrtalem a Patrikem Nohavicou.

Ve třídě 65cm je letos zcela suverénní Stanislav Pojar z Vřeskovic. Ten vyhrál obě jízdy závodníků do dvanácti let věku systémem start – cíl a nedal nikomu šanci. V obou jízdách nadělil svým nejbližším soupeřům skoro půl minuty a připsal si tak na své konto dalších 50 bodů, stejně jako na předchozím závodě v Horšovském Týně. O druhé místo se pak už bojovalo více, nakonec ho bral David Widervill z Cermen RT před Filipem Křivanem z SMS Jižní Čechy, který se na pódium vyhoupl především díky výborné druhé jízdě.

Nejpočetněji byla obsazena třída 85ccm, kde byl skoro plný startovní rošt. V první jízdě také došlo k hromadnějšímu pádu hned v první zatáčce po startu, dobře neodstartovali ani největší favorité této třídy. V jízdě první se do čela probojoval Julius Mikula z SMS Praha, který se stal nakonec i celkovým vítězem závodu, v jízdě druhé pak kraloval úspěšný český juniorský reprezentant Vítězslav Marek z Cermen RT, který nakonec skončil celkově druhý. Drobných pádů a horšímu startu ve druhé jízdě se nevyvaroval Rakušan Max Ernecker z Motosportu Chýnov, nakonec ale bral s přehledem celkové třetí místo.

V kategorii 125ccm už mohli diváci vidět hodně rychlý motokros. Opět v ní bez ztráty jediného bodu kraloval Petr Rathouský z Orion RT. Jeho zdravě agresivní styl jízdy v sedle stopětadvacítky se opravdu líbil. Překvapil patnáctiletý Adam Máj z týmu Fostrade, který se v první jízdě Rathouského držel, a oba si vytvořili velký náskok před ostatními soupeři. Adam ve druhé jízdě srdnatě bojoval o druhé místo z Radkem Větrovským z JD Gunnex KTM RT, který se do závodění vrátil po půlroční nucené pauze po operaci s kolenem. Radek pak ale chyboval, ulomil si při pádu páčku přední brzdy, a tak byl nakonec Adam Máj v cíli s náskokem druhý a druhý byl v Klukách i celkově. Body v obou jízdách pilně sbíral i Luděk Černý z Motosportu Chýnov, kterému to nakonec jen těsně stačilo na celkové třetí místo.

V nejrychlejší třídě MX2 Junior si mistrovské body rozdělovali závodníci do 21 let věku. Oba starty skvěle vyšly Adamovi Duškovi z 69RT. Že umí výborně startovat, ukázal již minulý víkend na seniorském MMČR v Pacově. Tentokrát ho však o první místo nepřipravil pád, ale velice houževnatý soupeř Jan Wagenknecht z Haas RT. Ten sice v první jízdě při předjížděcím manévru 10 minut před koncem upadl, ale ještě se stihl na Adama dotáhnout a zvítězit. Ve druhé jízdě pak pro změnu následoval horší start, ale i napodruhé si Honza dokázal se všemi jezdci poradit a celkově zvítězil právě před Adamem Duškem. Třetí místo v Klukách nakonec bral Radim Kraus z Horního Podluží. Další závod juniorského šampionátu se pojede v sobotu, 26. září v Karlíně u Čejče.

Sdílet