Horšovský Týn o víkendu žil motokrosem

Diváci, kteří si v sobotu našli cestu na závodiště v Horšovském Týně, mohli odcházet do svých domovů spokojeni, protože ve všech kubaturách viděli strhující souboje, ve kterých si jezdci nic nedarovali.  Konalo se zde MMČR v motokrosu juniorů. A jak to tedy vypadalo na trati?

V kategorii 85 ccm jsme očekávali souboj dvou nadějí našeho motokrosu a přesně tuto bitvu nám obě rozjížďky přinesly. V první rozjížďce do startu nejlépe vyrazil jezdec s číslem 479, Víťa Marek, který si své vedení udržel do druhého kola, ve kterém jej překonal největší rival Julius Mikula. Antonín Kabát jezdil na třetím místě následovaný Jiřím Klejšmídem a Dominikem Kučeříkem.  Dvojice Mikula Marek spolu vydržela držet krok celý závod, nicméně na pořadí se již nic neměnilo a tak si pro sebe vítězství urval Julek Mikula. Druhý dojel se ztrátou necelé vteřinky Víťa Marek. Bronz bral po hezké jízdě Jiří Klejšmíd, který udržel svou pozici před čtvrtým Dominikem Kučeříkem a pátým Tomášem Ptáčkem. Start druhé rozjížďky měl opět nejrychlejší Víťa Marek, který od startu vypálil suverénně nejrychleji. Již v průběhu prvního kola se mu však na záda pověsil Julek Mikula. Souboj těchto talentovaných dravců bavil diváky až do pátého kola závodu, ve kterém při souboji kolo na kolo upadl Víťa Marek a o vítězi tak bylo prakticky rozhodnuto, protože Julek ukazuje, že si závod, ve kterém získá dostatečný náskok, dokáže s přehledem pohlídat. Víťa Marek se propadl na třetí místo za Jiřího Klejšmída, kterého však hned v následujícím kole předjel a po zbytek závodu na druhé místo nikoho nepustil. Třetí příčku obsadil Tomáš Ptáček, čtvrtý dojel Martin Závrský, který sváděl další velkou bitvu závodu s Antonínem Kabátem, který nakonec uzavřel první pětku.

Suverénní výkon předvedl v kategorii 65ccm Stanislav Pojar od startu až do cíle a na svém stroji KTM nedal žádnému soupeři šanci. S náskokem téměř patnácti vteřin si dojel pro plný počet bodů. Druhé místo vybojoval David Widerwill, který měl sice horší start, ale nakonec se svou dravou jízdou brzy prodral vpřed. Start nevyšel podle představ ani nakonec třetímu v pořadí Matyáši Výletovi, který byl po první kole až devátý. Čtvrtou příčku si vyjezdil Dominik Valter a páté místo získal Jan Veselý. Ve své krasojízdě pokračoval i ve druhé jízdě s číslem 503 startující Stanislav Pojar, který divákům na trati předváděl nejen rychlou jízdu, ale také krásné, dlouhé a čisté skoky a potvrdil tak, že nám roste další skvělý talent. Závod Standa ovládl s náskokem osmnácti vteřin před opět druhým Davidem Widerwillem, kterého na trati proháněl Slovák Maxim Zimmerman, jenž nakonec bral bronz. Čtvrtý dojel Matyáš Výleta, který tentokráte i lépe odstartoval a páté místo obsadil Dominik Čižinský.

Nejmenší závodníci v kategorii 50ccm chtěli hned od úvodních vteřin ukázat, že svým nasazením nezaostávají nic za svými staršími parťáky, což se potvrdilo, protože start první rozjížďky poznamenal pád několika jezdců. Všichni borci však nakonec nepotřebovali delšího lékařského ošetření a tak se kolize naštěstí obešla bez vážnějšího zranění. Start se naopak vydařil trojici Patrik Nohavica, Josef Vrtal a Hugo Brant, kteří v tomto pořadí prolétli průjezdem prvního kola. Krátce po polovině závodu zaváhal vedoucí jezdec a pořadí se promíchalo tak, že vedení se ujal Josef Vrtal, druhý jezdil Hugo Brant a Patrik Nohavica kroužil na třetí pozici. Pořadí na stupních vítězů se již do konce jízdy nezměnilo. Čtvrtou příčku obsadil Vojtěch Kuthan a pátým jezdcem v pořadí Sebastian Pacovský. Úvod druhé jízdy byl jako přes kopírák jízdy úvodní. Vedl Patrik Nohavica druhý jel Josef Vrtal a třetí Hugo Brant. Dlouho to vypadalo, že tentokrát si Patrik Nohavica vyjezdí výhru stylem start cíl, ale bohužel v posledním kole se propadl a nakonec dojel opět třetí. Vítězem byl znovu Josef Vrtal, druhým v pořadí Hugo Brant. Čtvrté místo obsadil Dominik Hasoň a pátým nejrychlejším byl Tomáš Glogar.

Mezi 125ccm 2T při absenci Martina Venhody byla rozjížďka v režii jezdce Orion racing teamu Petra Rathouského, který jízdu ovládl zcela suverénně. Za jeho zády však probíhaly tvrdé bitvy o každý kousek tratě. Především Adam Máj se Stanislavem Vašíčkem předváděli nelítostný souboj, který vyústil v kolizi a pád Stanislava Vašíčka. Po překonání Vašíčka se Adam Máj vydal stíhat druhého v pořadí Luďka Černého. V cíli byl za jeho zády o pouhých šest desetin vteřiny. Čtvrtý dojel Jaromír Steiger a pátou pozici obsadil David Vondrák. Nejrychlejším závodníkem úvodu druhé rozjížďky byl Adam Máj, který za svými zády držel druhého Rathouského. Suverénní vítěz prvního klání se však na záda Adama Máje nedíval příliš dlouho a již ve třetím kole se ujal vedení, které do konce rozjížďky nepustil a dojel si pro dalších dvacet pět bodů. Adam Máj podal také naprosto jistý výkon a bez problémů si dojel pro stříbrnou příčku. Luděk Černý si ve druhé jízdě připsal dvacet bodů za třetí místo, čtvrtý byl Josef Vašíček a pátý David Vondrák.

Hlavním favoritem na vítězství MX „dvojek“ byl Jan Wagenknecht, který však do úvodní rozjížďky špatně odstartoval a prvním kolem projel „až“ jako šestý. Naopak skvěle vyrazil s číslem 130 Radim Kraus stíhaný Adamem Duškem. Téměř polovinu závodu spolu tito dva jezdci bojovali o vedení až se nakonec Adam Dušek na první místo dostal a začal si tvořit před pronásledovateli náskok. Velkou stíhací jízdu předváděl Jan Wagenknecht, který se již v osmém průjezdu objevil na druhé pozici a blížil se k vedoucímu Duškovi, kterého zbytek závodu pronásledoval jako stín, ale nedařilo se mu dostat do kontaktu, který by mu umožňoval zaútočit. V poslední zatáčce před cílem se pokusil dostat na první příčku, nicméně Dušek si vedení zkušeně pohlídal a zvítězil. Druhý byl Wagenknecht, třetí skončil Radim Kraus, čtvrtý Radim Švirák a pátý Tomáš Pikart. Skvělou formu potvrdil i ve druhé jízdě Adam Dušek, který byl na průjezdu prvního kola ve vedení, následoval Jan Wagenknecht a třetí Tomáš Švirák. Celý závod se nesl ve znamení souboje dvou nejrychlejších jezdců Duška a Wagenknechta. Diváci podél tratě viděli nádherný závod těchto dvou jezdců, když nakonec šťastnějším byl Jan Wagenknecht, který se do vedení dostal dvě kola před cílem a nakonec zvítězil s náskokem sedmi desetin vteřiny před Adamem Duškem. Třetím byl s velkým odstupem Tomáš Švirák následovaný Radimem Krausem a Tomášem Pikartem.

Děkujeme všem pořadatelům za dobře zvládnutý závod a jezdcům za předvedené výkony. Někteří závodníci se po skončení jízd přesunuli do Pacova, kde druhý den odjeli závod na „velkém mistráku“, což pro jezdce určitě nebylo jednoduché a tak jim za to patří obdiv. Závody MMČR Junior pokračují již tuto sobotu 12.9. v Klukách u Písku.

Sdílet