MMČR SZM na závodních okruzích bude pokračovat v Grobniku

Letošní sezónu mezinárodního šampionátu Alpe Adria značně ovlivňuje situace s pandemií Covid-19. Po potížích z úvodu sezóny se nakonec podaří odjet další závody, které se budou konat v Grobniku od 4. do 6. září 2020.

Ve čtvrtek 27. 8. 2020 zasedla AAMU a s konečnou platností rozhodla, že se tyto závody odjedou. Vzhledem k pandemii Covid-19 byla ale letos zrušena celá sezóna mistrovství světa Sidecar, takže tyto přidružené závody se v Grobniku nepojedou a byl kvůli tomu upraven předběžný harmonogram. I přes všechny problémy se AAMU ve spolupráci s Automotodromem Grobnik snaží nadcházející závody co nejlépe zorganizovat, aby byly bezpečné pro jezdce a jejich týmy. Kvůli tomu budou závody veřejnosti nepřístupné a všichni na okruhu musí nosit roušky či jinou formu ochrany dýchacích cest. Okruh zároveň zorganizuje testy na Covid-19 pro všechny, kteří je potřebují pro návrat do rodné země.

Závody Alpe Adria v Grobniku jsou zároveň součástí kalendáře Mezinárodního mistrovství České republiky SZM na závodních okruzích, takže se to týká i našich jezdců. Čeští závodníci pravidelně tvoří nejsilnější jezdeckou účast v tomto šampionátu, ale vzhledem k současné situaci panují obavy, že jich do Grobniku přijede méně. Všichni by měli myslet také na to, že aby mohli bodovat do MMČR, musí se závodů zúčastnit minimálně pět jezdců v každé třídě. Závody se pojedou jako vždy ve třídách Supersport 300, Superstock 600, Superstock 1000 a Superbike. Třídy Supersport 300 a Superstock 1000 se zároveň jedou jako evropské poháry. Dále se tu pojedou pohárové závody (AA Cup) ve třídách 600 a 1000, které mohou díky volnějším technickým předpisům využít i závodníci z přírodních okruhů.

Stejně jako loni, tak tím, že jde o mezinárodní mistrovství ČR, bodují všichni držitelé licencí Autoklubu ČR a zahraniční jezdci, kteří se do českého šampionátu přihlásí. Znovu se hodí připomenout pravidlo, které bylo loni schváleno komisí SZM Autoklubu ČR, kdy se bude na konci sezóny z celkového hodnocení škrtat jeden nejhorší výsledek, nikoli celý závodní víkend.

V posledním týdnu jsme společně s vedením Alpe Adria řešili prakticky denně, zda-li závody odjet a nebo zrušit. I když je situace opravdu mimořádná a co já si pamatuji, nikdy snad nebylo obtížnější pořádat závody na jakékoli úrovni, rozhodli jsme se společně závod v Rijece uspořádat. V této chvíli už je přihlášeno přes 80 jezdců a nebylo by i vůči nim férové, opět závody „odpískat“. Alpe Adria zajistí pro všechny účastníky test přímo na okruhu za velice příznivou cenu a proto návrat domu bude v případě negativního testu bez problémů. Je mi jasné, že situace není ideální, ale vzhledem ke všem okolnostem vedení Alpe Adria dělá maximum a já jsem rád, že nemusíme rušit další závod, kterých je letos už tak žalostně málo,“ komentuje situaci předseda komise silničních motocyklů Matěj Smrž.

Sdílet