Český tým ve WorldSSP300 se po testech připravuje na první závody

O nadcházejícím víkendu se rozjede letošní sezóna v mistrovství světa Superbiků. Český tým se i přes veškeré potíže spojené s koronavirem snažil co nejvíce testovat, aby se na start sezóny dobře připravil. Došlo také ke změně jezdeckého složení a nově v jeho barvách pojede další Čech Matyáš Červenka.

Jednou z novinek týmu je změna jezdeckého složení. Tým opustil domluvený závodník Luis Miguel Verdugo. Po testech ve Španělsku se na Supersportu 300 necítil dobře a rozhodl se, že dál nebude pokračovat. Volné místo se podařilo narychlo obsadit českým mladým závodníkem Matyášem Červenkou, který proto může dál rozvíjet svůj talent. V týmu nadále zůstávají Alejandro Carrión a Miroslav Hřava.

Matyáš Červenka je šestnáctiletý závodník, který byl v minulosti úspěšným jezdcem v motokrosu. V něm začal ve svých devíti letech, kdy okamžitě začal získávat dobré výsledky. Následně si ho vyhlídl reprezentační trenér, pod kterým závodil tři sezóny. Kvůli častým zraněním si musel dát od motokrosu pauzu a vrhnul se na dráhu silničních závodů. Zde začal sbírat úspěchy v závodech Mistrovství Evropy a v ADAC v Německu. V letošní sezóně jezdil v barvách týmu Smrz Academy v Mezinárodním mistrovství České republiky – Miniracing ve třídě Ohvale 160. Zde je prozatím vedoucím jezdcem této třídy, když vyhrál všechny závody.

Svým talentem zaujal a proto mu ve Smrz Academy nabídli možnost otestovat Supersport 300. „Situace před začátkem sezóny byla hodně složitá. Díky tomu, že je Míla Hřava Čech, mohli jsme v rámci možností testovat a nakonec z toho byla slušná dávka kilometrů. Mílu přibrzdil těžký pád na začátku testování, ale postupně se vrací do formy a věřím, že ho čekají dobré závody. Poslední dva testy byly za účasti španělských jezdců Alejandra Carriona a Luise Miguela Verdugy. První testy poznamenala tragická nehoda a smrt našeho kamaráda a jejich manažera. Druhé testy ve Španělsku, v Aragónu, byly v kompletním jezdeckém obsazení. Alex ukázal svou rychlost, i když ho poznamenal pád. Věřím, že bude podávat slušné výkony. Luis Miguel si nevedl špatně, ale po testech se rozhodl pro ukončení sezóny ve World Supersport 300 z důvodů, že mu motorka této kategorie nesedí a neužívá si jízdu. Pro mě to nebyla týden před prvními závody snadná situace, ale nakonec jsem se rozhodl angažovat Matyáše Červenku. Pro mnohé neznámé jméno, ale kluk, který letos vkročil do silničních závodů a dominuje kategorii Ohvale 160. Vyhlédl si ho můj táta, s Matyášem jsme absolvovali test na mosteckém polygonu a poté i na velké trati a vedl si velice dobře. Samozřejmě, vkročit do Mistrovství světa je velká výzva a všichni budeme očekávat, jak se s tím popasuje, ale věřím, že i když to nebude hned, Matyáš má velký potenciál a všechny aspekty k tomu, aby nás mile překvapil. Zároveň věřím, že dát šanci českému jezdci je velice důležité,“ komentoval předsezónní situaci manager týmu Jakub Smrž.

První závody letošní sezóny v Mistrovství světa Superbiků pro třídu Supersport 300 se rozjedou o víkendu od 31. 7. do 2. 8. 2020 ve španělském Jerezu a mladí závodníci se pochopitelně již velice těší. Moc děkuji týmu za tuto příležitost a doufám, že nezklamu. Vstup do mistrovství světa byl nečekaný, ale věřím, že tuto šanci maximálně využiji. Zatím jsem s týmem absolvoval testy v Mostě a na motorku si postupně zvykám. Je to pro mě nová třída a proto se chci hlavně co nejvíce učit a zlepšovat se. Samozřejmě, že jsme s rodiči moc rádi, že jsem dostal tuhle šanci a všichni doufáme, že se závodní víkend vydaří,“ sdělil své pocity nováček v týmu Matyáš Červenka.

Jeho týmový kolega Miloslav Hřava již má více zkušeností, přesto pro něj bylo testování také ve znamení novinek. „Na okruhu v Aragónu jsem byl poprvé. Byla to rychlá a složitá trať. Složitá v tom, že bylo těžké najít vhodnou stopu. V některých místech se mi ji nepodařilo najít po celou dobu testování. Na ostatních místech jsem cítil mírné zlepšení. Od počátku jsme zkoušeli vyhovující nastavení motorky. To optimální jsme našli již druhý den. Přesto se mi ale v tento den dařilo méně, než v ten předchozí, neboť jsem se nedokázal dostat na lepší čas. Testy ale jinak probíhaly bez problémů a já věřím, že až nastoupím na tuto trať do závodů, bude můj výsledek daleko lepší. Před Aragónem mě ještě čeká závod ve španělském Jerezu a v portugalském Portim­āu, na které se hodně těším. Nejvíc jsem zvědav na Jerez, kde budu vůbec poprvé. Udělám vše pro to, abych se kvalifikoval do hlavních závodů,“ vyslovil své cíle český talent.

Sdílet