Okruhové talenty povede ve společném projektu s Autoklubem ČR tým Janík Motorsport

Od sezóny 2020 představí Janík Motorsport novinku v podobě startů v okruhovém šampionátu cestovních vozů TCR Eastern Europe 2020, kde bude mít tým na starost rozvoj talentovaného jezdce Dušana Kouřila jr. a přípravu speciálu Hyundai i30 N TCR s nímž Dušan bude startovat v rámci projektu pod hlavičkou Autoklubu České republiky – ACCR Czech Talent Team.

Strategie českého motorsportu se v poslední době nasměrovala k podpoře mladých nadějných jezdců a tento trend již několik sezón podporuje i Janík Motorsport. V uplynulých sezónách stál šternberský tým za projektem „Junior Cup“, kde měli možnost vstoupit do závodního prostředí mladí jezdci s chutí závodit se „školním“ závodním vozem VW Lupo GTi. Zkušenosti a podporu našli u týmu Václava Janíka při startech v okruhových a vrchařských šampionátech Petr Trnka jr. nebo Tomáš Korený. Nelze opomenout ani slibně se rozvíjející kariéru maďarského pilota Balasze Volontéra, který sbíral v uplynulých sezónách zkušenosti a úspěchy v kokpitu prototypu LMP3 také u Janík Motorsport. Nyní přichází další nová výzva ve spolupráci s Dušanem Kouřilem jr. a jeho statusem jezdce ACCR Czech Talentu Teamu, s nímž se pokusí Janík Motorsport uspět v pohárovém okruhovém šampionátu TCR Eastern Europe spolu s vybranými podniky v hierarchicky vyšší sérii TCR Europe.

Myšlenka podpory mladého nadějného jezdce v mezinárodním šampionátu zaujala i mnoho partnerů, kteří chtějí být u zrodu nadějně se rozvíjejícího závodního jezdce. Velký projekt, jakým je účast Dušana Kouřila v TCR Eastern Europe, podpořila společnost Nutrend, Czech Motorsport, Janík Motorsport a samozřejmě Autoklub ČR. „Autoklubu České republiky se prostřednictvím projektu ACCR Czech Talent Team dlouhodobě daří podporovat mladé jezdce, kteří jsou budoucností českého motorsportu. Je nesmírně důležité podpořit tyto talenty hned v začátcích jejich jezdecké kariéry, aby měli možnost naplno využít své nadání. ACCR Czech Talent Team se od letošní sezóny rozšířil i o jezdce závodů cestovních vozů a stal se jím Dušan Kouřil. Dušan je přes své mládí již delší dobu v popředí českého motorsportu, díky mistrovským titulům z kartingu zvládl i přechod do seniorské kategorie mezi jezdce cestovních vozů. Potvrdil to loňským úspěšným vstupem do šampionátu TCR Eastern Europe i vydařenou účastí při FIA Motorsport Games 2019 v Itálii, kde již reprezentoval Českou republiku. Jeho vzestupná tendence je nepřehlédnutelná a je potřeba ji podporovat,“ uvedl k novému členovi ACCR Czech Talentu Teamu Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

Základem cesty za úspěchem bude využití znalostí týmu Janík Motorsport ve spojení s dosavadními zkušenostmi Dušana Kouřila z okruhových šampionátů. Jejich společným cílem bude zvládnutí nové závodní techniky Hyundai i30 TCR postavené v továrním týmu Hyundai Motorsport. Prvotřídní závodní vůz je základem pro dosažení společné mety – být nejrychlejší: „Jsme rádi, že můžeme být u tohoto projektu. Česká republika má mnoho talentů, kterým je díky podpoře v samém začátku jejich jezdecké kariéry možné ukázat cestu k úspěchu. Autoklub ČR již tuto možnost ukázal v tom nejlepším světle při spolupráci s Filipem Marešem v rally, kterou Filip korunoval titulem juniorského mistra Evropy v loňském roce. My od letošní sezóny dostáváme od Autoklubu ČR stejnou možnost v prostředí okruhových šampionátů. Se šikovným Dušanem Kouřilem, jenž byl vybrán do role reprezentanta tohoto projektu, budeme chtít navázat na úspěšnou dráhu týmu ACCR Czech Talent, kterou vytyčil Filip Mareš v rally,“ uvedl k novince Václav Janík, pod jehož taktovkou bude fungovat podpora Janík Motorsport pro jezdce Dušana Kouřila.

Tým Janík Motorsport může počítat i s podporou ze strany Hyundai Motorsport, kde tento projekt nepřešel bez povšimnutí. Vedoucí zákaznických projektů za Hyundai Motorsport, Andrew Johns, říká: „Zákazníci s vozem Hyundai I30 N TCR jsou úspěšní po celém světě a s Janík Motorsport máme další velmi silný tým, který bude provozovat náš vůz. Série TCR Eastern Europe se stává velmi zajímavou, protože neustále roste její prestiž. Dušan Kouřil jr. dosáhl již ve svém první roce v loňské sezóně skvělých výsledků, takže můžeme očekávat i jeho další skvělé výsledky ve spojení s Autoklubem České republiky a týmem Janík Motorsport“

Charakterem závodních podniků v rámci TCR jsou vyrovnané souboje jezdců se srovnatelnou technikou rozličných značek. Vozidla vycházející ze sériové produkce s pohonem předních kol využívající přeplňované čtyřválcové motory se zdvihovým objemem válců do 2000cm3. V našem případě padla volba na Hyundai i30 N TCR 2020. Technika s továrním rodokmenem nabízí dostatečný potenciál pro soutěžení v globálním měřítku, protože podniky TCR jsou postaveny na hierarchii regionálních pohárů, kontinentálních mistrovství a nejvyšší level představuje mistrovství světa WTCR, vše pořádané s identickou technikou. Strategie projektu ACCR Czech Talent je postupovat krůček po krůčku se zahajovací sezónou v rámci TCR Eastern Europe, kde bude prostor pro důkladné seznámení s novým projektem i novou technikou.

Přesto pro Dušana Kouřila jr. již nebude tento závodní šampionát úplnou novinkou. V loňské sezóně už si atmosféru TCR Eastern Europe vyzkoušel v několika podnicích a hned při prvních startech předvedl, že z pozice české okruhového šampiona v divizi D4-1600 za rok 2018 dokáže potrápit soupeře i v regionálním středoevropském měřítku. Ve zkušební sezóně TCR Eastern Europe 2019 si svým jezdeckým uměním zajistil 3. místo v celkovém hodnocení šampionátu a především úspěšnou nominaci do ACCR Czech Talent Teamu pro rok 2020: „Jsem velice rád za tuto příležitost, být součástí týmu ACCR Czech Talent. Se speciálem TCR mám možnost předvést své schopnosti v okruhových závodech cestovních vozů v mezinárodním měřítku. Pro jezdce v mém věku je nesmírně důležité cítit podporu a mít k dispozici zkušenosti ostřílených jezdců a velkého týmu, kteří mi můžou ukázat správnou cestu, jak uspět na poli motorsportu. Čeká nás mnoho práce, musím se hodně učit a věřím, že společně vynaložené úsilí nám přinese brzy dobré výsledky a mnoho získaných poznatků, jak být rychlejší s vozem Hyundai TCR. Nesmím opomenout, že tuto šanci, která mi byla poskytnuta, je možné využít především díky přízni partnerů našeho projektu – společnostem Nutrend, Janík Motorsport, Czech Motorsport a Autoklubu České republiky,“ hodnotí svoji roli v týmu talentů jezdec Dušan Kouřil jr.

Momentálně pracujeme na upřesnění programu projektu podpory závodního jezdce závodů cestovních vozů pod hlavičkou Janík Motorsport. Věříme, že v nejbližších dnech bude upřesněn v souladu s vývojem celosvětové i národní situace okolo pandemie Covid-19.

Sdílet