Roman Staněk členem ACCR Czech Talent Teamu

Novým členem ACCR Czech Talent Teamu Autoklubu České republiky je formulový jezdec Roman Staněk. Mladý závodník narozený ve Valašském Meziříčí je poslední dobou označován za jednoho z nejtalentovanějších českých jezdců. I přes jeho relativně krátkou kariéru toho už má hodně za sebou, včetně několika významných výsledků. Roman má jasný cíl, kterým je špička ledovce mezi motoristickým sportem, věhlasná Formule 1!

Romanovy začátky jsou spojené s kartingem. Po nasbírání prvních zkušeností v České republice se přesunul na mezinárodní pole a pohyboval se hlavně na italských tratích. Během svého působení v dětských kategoriích zvládl nasbírat nemalý počet pohárů a začal si budovat pověst rychlého jezdce. Toho si všiml také tovární tým Kosmic a Roman se brzy stal jeho důležitou součástí. A dařilo se mu tam. Po vstupu do kategorie OK junior se rychle aklimatizoval a začal trápit zkušenější soupeře. V mistrovství Evropy roku 2017 skončil několikrát těsně pod stupni vítězů a úspěšnou sezonu zakončil vítězstvím na prestižním WSK Final Cupu.

Rok 2018 přinesl pro tehdy čtrnáctiletého jezdce skok do seniorské kategorie OK, což pro něj znamenalo velkou výzvu. S tou se Roman popasoval více než skvěle a od prvních závodů všem ukazoval, že v boji o pódiová umístění se s ním bude muset počítat. Důkazem bylo i vítězství v prvním závodě mistrovství Evropy v italském Sarnu. Sezóna 2018 byla zároveň Romanovou poslední v kartingu, protože v následujícím roce na něj čekala doposud největší změna v kariéře. Přesedlat z motokáry do formule není jednoduché a nejen odborná motoristická veřejnost s napětím čekala, jak český talent tento krok zvládne.

Roman se při své první kompletní sezóně za volantem formule rozhodně neztratil. S týmem US Racing CHRS absolvoval německý šampionát ADAC Formel 4, který je plný ambiciózních mladíků mířících do Formule 1. Pod vedením bývalého úspěšného pilota Ralfa Schumachera dosáhl Staňkův tým velkého úspěchu. Jeho týmový kolega Theo Pourchaire se stal celkovým vítězem šampionátu, stáj vyhrála týmové hodnocení a český jezdec byl vyhlášen jako nejlepší nováček! Všichni čtyři týmoví jezdci včetně Staňka se navíc umístili do šestého místa absolutního pořadí. Skvělá vizitka z první formulové sezóny Romana katapultovala do kokpitu vozu italského týmu Prema.

Jak se mu bude dařit v novém angažmá, to ukáží až následující měsíce. Zúčastní se Formula Regional European Championship a bude tak opět o krok výše, než v loňské sezóně. Zároveň o krok blíže snu v podobě Formule 1. I když má jako kluk z malé středoevropské země určitě mírnou nevýhodu, rozhodně není pro partnery nezajímavý. Podporuje ho nejen Autoklub České republiky, ale třeba i značka telefonů a elektroniky Xiaomi, která dobývá pozice na trhu. Jedno je jisté, Romana čeká ještě dlouhá cesta, ale pokud má někdo z tuzemských jezdců našlápnuto mezi absolutní elitu, pak je to právě mladík z Valašského Meziříčí a čerstvý člen ACCR Czech Talent Teamu.

Roman Staněk byl na loňském Galavečeru motoristického sportu Autoklubu ČR oceněn titulem Osobnost roku v závodech automobilů na okruzích

 

Sdílet