Martin Michek překvapením letošního Dakaru

Ve středu 22. ledna 2020 uzavřel letošní ročník Dakarské rally tým Moto Racing Group tiskovou konferencí v Praze. V týmu vládly smíšené pocity. Překvapení z dobré jízdy Martina Michka, nenaplnění očekávání u Milana Engela, nebo rychlost a smůla Tomáše Kubieny. To jsou dojmy týmu po premiérovém Dakaru v Saudské Arábii, kde cíl spatřili dva ze tří jezdců s logy Orionu na prsou.

Nejúspěšnějším jezdcem týmu se stal ambasador Autoklubu České republiky Martin Michek. Ten se sice na tiskové konferenci fotil s trofejí za třetí místo mezi nováčky v kategorii motocyklů, ale ani u něj nevládla stoprocentní radost. Martin přiznal, že při své první účasti na Dakaru zpočátku příliš nevěděl, co může od závodu očekávat, a poté se v jeho průběhu přesvědčil, že se opravdu jedná o bezkonkurenčně nejtěžší a nejdelší závod na světě. Na Dakar odjížděl s ambicemi závodit, nechtěl se pohybovat v hloubi startovního pole. A to se mu podařilo, svou rychlostí překvapil řadu odborníků. Jeho dojmy bohužel poznamenala také smrtelná nehoda Paula Gonçalvese, která zasáhla všechny účastníky Dakaru.

Martin se vrátil i ke klíčovému momentu celého Dakaru, když mu v 11. etapě pouhých 8 kilometrů před cílem došlo palivo. „Problém rozhodně nevznikl chybou týmu, stejné potíže měli i další jezdci. Hodně mě to užírá, v první chvíli člověk zmatkuje, snažil jsem se pod to hned lehnout a poté jsem motorku začal tlačit do cíle. Po deseti minutách už jsem věděl, že je to pryč a snažil se hlavně dostat do cíle. Chtěl bych na dálku poděkovat klukům, jejichž jména si nepamatuji, ale dali mi alespoň malou flašku benzínu a po dojezdu do tankovací zóny za mnou poslali vůz pořadatelů, kteří mi motorku dotankovali. Podali jsme s týmem protest, bohužel v tom nebyl žádný tovární jezdec, a ti mají velké slovo, protest nám tedy nebyl uznán a hodinová ztráta nám zůstala, stála devět pozic a trofej pro nejlepšího nováčka roku. Etapa prostě byla těžší, než jsem čekal,“ vzpomíná český jezdec na těžký moment letošního ročníku. Možnost postavit se na stupně vítězů při Dakaru byl pro Martina úžasný zážitek. Celkové 23. místo považuje za dobrý výsledek, byť ztráta způsobená nedostatkem paliva pochopitelně mrzí. Velkou radost měl hlavně z toho, že se vrátil zdravý do Prahy na letiště a mohl pozdravit všechny partnery i fanoušky. S týmem má nyní tříletý program, takže jsme novopečeného tátu Michka rozhodně neviděli za řídítky motocyklu na dálkové rally naposledy.

Dlouho si nejlépe z českých motocyklistů vedl Milan Engel. Z nejlepší dvacítky ho bohužel srazily dva kritické momenty, které ho stály nejen umístění, ale také mnoho sil. První zlomem byl defekt zadní pneumatiky ve čtvrté etapě, kde musel absolvovat okolo 50 kilometrů jen na ráfku. Naštěstí se mu podařilo dojet až do cíle a vysloužil si velký zájem médií. Ještě více smůly měl v předposlední etapě, kde ho zbrzdil těžký pád pouhých 600 metrů před cílem. „Už jsem se viděl v cíli a ztratil koncentraci. Přestože jsem měl u toho místa v roadbooku dva vykřičníky, vletěl jsem do písečných jazyků příliš rychle a udělal několik kotrmelců. Když jsem dopadl, zjistil jsem, že asi nemám nic zlomeného, fotografové a diváci mi pomohli na motorku a dojel jsem do cíle etapy. Zbytek závodu jsem jel pod prášky, všechno mě bolelo,“ komentoval těžký závěr závodu Engel. Celkové 26. místo tak předpoklady nenaplnilo. Zajímavý pohled přinesl zkušený Milan Engel na prostředí závodu v Saudské Arábii. Hlavní rozdíl oproti loňskému Dakaru vidí v absenci diváků a tím pádem v chybějící atmosféře letošního závodu. Krajina je z jeho pohledu neméně krásná než například Peru. Líbily se mu hlavně hory. Milan také závod označil za fyzicky jednodušší ve srovnání s předchozím ročníkem, stejně tak trať, kdy se často závodilo po planinách v okolí dun. Nezbývá než věřit, že příští ročník vyjde vyznavači technických tratí Engelovi lépe.

Posledním zástupcem týmu byl na tiskové konferenci Tomáš Kubiena. Ten svůj start v letošním ročníku zvažoval, protože změna pravidel ho nutila přesednout na čtyřkolku značky Yamaha. Tu se z počátku nedařilo nastavit tak, aby zvládla nástrahy závodu a zároveň byla konkurenceschopným náčiním. Do závodu nakonec vletěl jako blesk a v cíli první etapy svítilo jeho jméno na třetím místě ve své kategorii. Bohužel poté ho nejprve srazila penalizace a nakonec definitivně vyřadil ze závodu poškozený motor. Tomáš se tak rozhodl udělat velkou změnu a po čtyřech letech oznámil konec svého působení v týmu. Věří, že nová cesta mu pomůže v prolomení jeho smůly a konečně se mu tak podaří Dakarský závod dokončit. V týmu ho nahradí autokrosař Václav Fejfar, který se k týmu připojil již na letošním Dakaru a v příštím roce bude startovat v kategorii SSV.

Tiskové konference se zúčastnil také prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček, který na závěr zhodnotil vystoupení jezdců týmu Moto Racing Group. „Dakar jsem bedlivě sledoval a čekal na výsledky každé ráno. Je mi líto smůly Tomáše Kubieny. Milan Engel je stálice a věřím, že nám předvede ještě spoustu dobrých Dakarů. Někdo říkal, že bude rychlý, jiní tvrdili, že neumí navigovat, nakonec se Martin Michek předvedl ve velmi dobrém světle, dokázal, že závodit umí a nepadá. Snad se mu podaří navázat na tento výsledek i v jiných závodech, protože na to určitě má, a dostane se do špičky. Jeho výsledek měl velkou odezvu, už se mě ptali i kolegové z FIM, kdo je to ten Mišek,“ zavtipkoval na téma výslovnosti Michkova jména v zahraničí prezident Autoklubu a popřál jezdcům hodně štěstí do dalších závodů.

Sdílet