Dakar Rallye 2020 je v polovině!

Asi nebylo ve startovním poli letošního Dakaru jediného jezdce, který by nevyhlížel sobotu 11. ledna. Právě tento den je vypsán jak volný a po celém týdnu tak nečeká jezdce žádný měřený kilometr. Těch mají momentálně závodníci v sedlech a sedačkách svých strojů již více než dva tisíce! Pojďme si nyní zrekapitulovat, jak se v první polovině dařilo české výpravě, která se na letošní ročník vypravila v hojném počtu.


Začneme v kategorii motocyklů, kde je zároveň nejvíce strojů s českou vlaječkou. Papírově nejrychlejším jezdcem měl být zkušený Milan Engel, ten svou roli také naplňoval až do osudné 4. etapy, kde ho postihl defekt zadního kola a ztratil mnoho času. Na sociálních sítích se však Milan svým heroickým výkonem stal hvězdou a záběry na motocykl jedoucí desítky kilometrů po ráfku obletěly svět. Nejrychlejším českým motocyklistou v polovině závodu je tak nováček Martin Michek (na snímku ⬆️ vpravo). Ambasador Autoklubu České republiky se po 6. etapě drží na fantastickém 16. místě ve své kategorii a stříbrné pozici mezi nováčky. Jezdec se startovním číslem 132 je tak bezpochyby největším překvapením české výpravy a nezbývá než doufat, že mu výkonnost vydrží také v druhé polovině závodu. Z dalších českých jezdců jede Jan Brabec na 37. pozici, Petr Vlček je čtyřiačtyřicátý a Jan Veselý devadesátý. V závodě bohužel již nepokračuje Roman Krejčí.

V automobilech se rozhodně podle představ zatím nedaří Martinovi Prokopovi (na snímku ⬆️). Nespočet defektů a prasklá poloosa zapříčinily až 15. pozici v polovině závodu. Martin s novým spolujezdcem Viktorem Chytkou nejsou spokojeni ani se svou rychlostí, uvidíme tedy, jak se popasují s druhou polovinou Dakaru a zda dojedou do cíle alespoň trochu spokojení. Spokojenější je jistě Miroslav Zapletal, který se svým slovenským navigátorem Markem Sýkorou uzavírají TOP20. Boris Vaculík s Martinem Plechatým jedou na 29. pozici. Bohužel také v této kategorii utrpěla česká výprava ztráty. Závod měli pěkně rozjetý také David Ouředníček s Davidem Křípalem. V poslední odjeté etapě se bohužel střetli s kamionem, což resultovalo v silně poškozený Ford a propad na 43. pozici.


Asi nejsledovanější je v České republice tradičně kategorie kamionů. Hlavně posádky Macík – Tomášek – Švanda a Loprais – Pokora – Alkendi (na snímku ⬆️) mají ambice na přední umístění a jejich plán se zatím daří. Posádka s Alešem Lopraisem za volantem je polovině závodu na čtvrtém místě, bohužel na pódiové umístění již ztrácí více než hodinu. Druhá polovina Dakaru však bude ještě dlouhá a nikdo nemá nic jisté, ani tovární Kamazy, které momentálně jedou pro double. Žluté Iveco „Karel“ s posádkou Martina Macíka je na pátém místě o 10 minut za červenou Pragou. Desáté místo drží posádka Šoltys – Schovánek – Šikola z Tatra Buggyra Racing. V závodě již nepokračuje také posádka s českým řidičem Robertem Randýskem.
Perfektní start měl v kategorii čtyřkolek Tomáš Kubiena. Třetí místo v první etapě bohužel pokazila penalizace, definitivní konec poté pro Tomáše znamenala porucha motoru o dva dny později. Velmi pěkně se držel také Zdeněk Tůma, také pro něj bohužel Dakarské dobrodružství již skončilo a to konkrétně v šesté etapě. Jedinými českými bojovníky v kategorii SSV jsou Josef Macháček s Vlastimilem Tošenovským. Po obrovských potížích krátce po startu se jim podařilo udržet v závodě, byť na beznadějně poslední pozici ve své kategorii. Zbytek první poloviny závodu však předvedli kvalitní výkon a momentálně jim náleží 28. pozice.
V druhé polovině Dakaru čeká na závodníky dle slov pořadatele více dun a méně rozbitého povrchu. Uvidíme, komu bude tato změna svědčit a kam se posunou české posádky. Zvlášť v případě Martina Michka a posádky Aleše Lopraise je zaděláno na kvalitní výsledek a nezbývá než českým borcům držet palce v jejich boji s nástrahami těžkého závodu. Sledujte Dakar na sociálních sítích Autoklubu České republiky nebo Czech Motorsport a nic vám neunikne!

Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
free download udemy course
download lenevo firmware
Free Download WordPress Themes

Sdílet