ČR vítězem středoevropského Nations Cupu!

Někteří z předních českých jezdců měli náročný víkend. Po pátečním Galavečeru motoristického sportu v budově Autoklubu České republiky bylo potřeba se přesunout do albánské Tirany. Zde proběhl středoevropský kongres Mezinárodní automobilové federace FIA, který byl završen slavnostním vyhlášením nejlepších v této sezóně.

Účast vystihovala prestiž akce, nechybělo deset prezidentů národních federací včetně prezidenta Autoklubu České republiky Jana Šťovíčka. Všichni na kongresu očekávali vystoupení řečníků z 20 zemí v čele s prezidentem FIA Jeanem Todtem.

Program kongresu zahrnoval několik diskuzních panelů se zajímavými tématy. Projednávala se například problematika zlepšování vztahů s veřejnými institucemi, organizace atraktivních a bezpečných akcí, nebo jednodušší vstup do motoristického sportu pro potencionální zájemce. Účastníky čekala řada interaktivních seminářů, které poskytly povzbuzující informace v oblasti digitálního motoristického sportu. Tento segment zažívá bouřlivý rozmach i díky zařazení na FIA Motorsport Games, které se konaly v říjnu v italském Římě.

Ocenění v Tiraně se dočkala řada českých závodníků. Rally jezdec Erik Cais si odvezl cenu Talent roku 2019, na pódiu byl autokrosař Jakub Novotný, člen ACCR Czech Talent Teamu, který se v letošním roce stal vicemistrem Evropy. Rychlý přesun z Prahy do Tirany měl za sebou také rallykrosař Tomáš Krejčík, další člen týmu talentů Autoklubu ČR. Cenu si odvezl i Richard Chlad jr., jenž má za sebou vydařenou sezónu v kategorii D4 GT na okruhových závodech. Český úspěch v této kategorii podtrhl Libor Milota, který zde doplnil stupně vítězů. Také v oblíbeném Renault Clio Cupu měla Česká republika hned dvojí zastoupení, ocenění převzali Petr Majer a Michal Makeš. Velkou nadějí českého motorsportu je Tom Bäckhauser, který si odnesl cenu za Formule 3. Pro svou cenu si na pódium přišel také jezdec závodů do vrchu Josef Michl. Z pozice předávajícího se na konci večera přesunul do opačné role prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček. Převzal cenu za vítězství České republiky v Nations Cupu před Rakouskem a Polskem! Úspěch České republiky ocenili potleskem všichni přítomní. „Všem jezdcům děkuji za reprezentaci České republiky a blahopřeji nejlepším. Prokázali jsme vysokou úroveň našeho motorsportu na mezinárodní úrovni. V rámci střední Evropy patříme mezi absolutní špičku. Autoklub České republiky je lídrem i na diplomatickém poli, vedeme úspěšně jako pověřený generální sekretariát FIA Central Europe Zone veškerou agendu,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

„Motoristický sport je ve střední Evropě na vysoké úrovni. Navzdory dosaženým úspěchům je toho stále mnoho, čeho můžeme společně dosáhnout. Spoléháme na vášeň a nadšení národních federací, abychom pokračovali v rozvoji vitality motoristického sportu,“ zakončil slavnostní večer Jean Todt.

Sdílet