Vyhlášení mistrů automobilového sportu 2019

V pátek 15. listopadu se konalo v budově Autoklubu České republiky tradiční vyhlášení mistrů automobilového sportu. Akce se zúčastnilo široké spektrum motoristických osobností včetně hlavních představitelů Autoklubu v čele s prezidentem Janem Šťovíčkem a generálním sekretářem Tomášem Kuncem. První cenou, která byla předávána, se stala cena Fair-play, kterou z rukou viceprezidenta Autoklubu Stanislava Mináříka obdržel Jindřich Indra za projevení vlastní iniciativy a zapůjčení svého vozu Jiřímu Kubíčkovi k obhajobě titulu Mistra Evropy v závodech do vrchu historických automobilů.

Jiří Kubíček se společně s Ondřejem Chytilem stal zároveň prvním jezdec, který na slavnostním vyhlášení získal ocenění za tento primát. Po jeho bok se zařadili další úspěšní vrchaři v čele s Lukášem Vojáčkem, který obhájil titul v kategorii 1, Danem Michlem, který zvítězil v Evropské trofeji a Václavem Janíkem, vítězem FIA poháru. Českým reprezentantům se zadařilo také v závodě družstev, kde odměnu za zlato přišel převzít předseda Komise závodů historických automobilů Jiří Nejdl. Na úspěšné vrchaře navázali jezdci rally, kde zářili hlavně Mareš s Hlouškem jako juniorští mistři Evropy. Mimořádně úspěšnou sezónu zaznamenala Česká republika také v Evropské trofeji v rally, a tak si pro ocenění za vítězství v kategorii ERT3 přišli Egon Smékal s Ivo Vybíralem, stejně jako Ondřej Bisaha s Petrem Těšínským za vítězství v kategorii ERT1. Oproti minulým sezónám se nepodařilo získat českým autokrosařům ani jeden titul mistra Evropy, kromě soutěže družstev. Zde převzal ocenění za tento titul předseda Komise off-road Milan Tejchman.

Velké poděkování patří všem jezdcům, bez kterých by se česká vlajka nenesla nejvýše. Obrovskou řadu druhých a třetích míst v rámci mezinárodních seriálů jen dokresluje úspěšnou sezónu 2019 v podání českých jezdců. Ceny si samozřejmě převzali také mistři České republiky v jednotlivých automobilových disciplínách. Mezi ty patřil také Michal Reichert, který s vozidlem BMW získal mistrovský titul ve skupině PRO a zároveň byl úspěšným reprezentantem na FIA Motorsport Games, na kterých získal stříbrnou medaili, čímž přispěl tak ke krásnému pátému místu České republiky v celkovém pořadí národů.

Opravdovou zlatou tečkou bylo večera bylo udělování Zlaté spony Automobilového sportu Autoklubu České republiky. Zlatá spona je zpravidla propůjčována závodníkům, kteří dosáhli mistrovského titulu ve světových šampionátech nebo v mistrovstvích Evropy vypsaných Mezinárodní automobilovou federací FIA. Za rok 2019 tak byla Zlatá spona udělena již zmíněným Marešovi s Hlouškem a Bisahovi s Těšínským, které doplnil Karel Trněný jako vítěz Poháru FIA v závodech do vrchu v kategorii 3.

Po rozdání všech pohárů následovalo poděkování a zhodnocení letošní sezóny automobilového sportu prezidentem Autoklubu ČR Janem Šťovíčkem. Nezbývá než věřit a pracovat na tom, aby příští sezóna byla minimálně stejně úspěšná, jako ta letošní. Zda se to podařilo, budeme moci říct přesně za rok touto dobou na vyhlášení mistrů roku 2020.

Sdílet