Odešel bývalý motocyklový závodník Josef Jakoubek

Náš svět opustil v 88 letech pan Josef Jakoubek, jezdec zejména silničních motocyklových závodů, člen Klubu závodníků veteránů AČR. I po skončení aktivní kariéry se věnoval motocyklovému sportu.

Narodil se 23. července 1931 v Liberci, po druhé světové válce se vyučil automechanikem v dílně svého otce. Jak sám zavzpomínal v prvním čísle klubového zpravodaje Veterán (č. 1/1982) už v té době načichl benzínem a začal uskutečňovat svůj sen o závodění. Na Libereckém okruhu v roce 1948 debutoval na motocyklu DKW 125 a ve velké konkurenci jako nejmladší účastník dojel čtvrtý. S tátou dali dohromady ČZ 125B a díky přátelství s Františkem Helikarem, jehož rodina vozila nákladním vozem i Josefův stroj, začal pravidelně jezdit v kategorii juniorů. Ještě před nástupem na povinnou základní vojenskou službu přesedlal na Jawu 250. Na vojně se dostal do motoristického oddílu a absolvoval přes 150 závodů s řadou čelných umístění. Na Velké ceně Brna v roce 1954 havaroval a zranil si několik žeber, ale týden nato už vyhrál závod v Novém Boru.

Po návratu z vojenské služby nastoupil do Mototechny v Liberci, kolegové mu pomohli postavit silniční Jawu 350. V roce 1956 dostal novou ČZ 350 OHC, na níž odjezdil čtyři sezóny. V roce 1961 střídal dvoutakty Jawy 250 a 350. Po kolizi v Ceně Prachovských skal narazil do můstku u hřbitova a utrpěl zranění hlavy a žeber. Ve svých 30 letech pak ukončil aktivní závodní kariéru.

V kontaktu s motocyklovým sportem však zůstal i v dalších desetiletích. Začal svému příteli Rudolfu Hýrkovi pomáhat s renovací ČZ Walter 250, na němž dříve závodil Miroslav Kudrnáč. Dali dohromady tým a zúčastňovali se závodů veteránů po celé Evropě, Josef Jakoubek v roli mechanika. „Pokud mi to zdraví dovolí, dodnes se rád svezu s třistapadesátkou Yamahou. Motocyklový sport mi učaroval a dodnes je nejmilejší náplní mého životního zájmu,“ vyznal se Josef Jakoubek na stránkách zpravodaje Veterán (č. 73/2005) ve svých čtyřiasedmdesáti letech.

Čest jeho památce.

Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course
download lenevo firmware
Download Nulled WordPress Themes

Sdílet