Sedmatřicátý STRMÝ VRCH CHÝNOV

V sobotu 28. září 2019 se v Chýnově konal již XXXVII. ročník tradičního závodu motocyklů do Strmého vrchu. Ve spolupráci s městem Chýnov pořádal tento atraktivní podnik Motorsport Chýnov. Počet diváků opět překonal počet obyvatel celého města – byly jich tři tisíce a všichni s nadšením sledovali počínání necelé stoky odvážných závodníků. Ti všichni měli společný cíl, a to vyjet co nejvýše do padesátimetrového krkolomného stoupání. Až na vrchol srázu se však dostala jen hrstka nejlepších.

V hlavní kategorii Motokros+enduro to bylo napínavé až do konce. Po prvních dvou jízdách z pěti totiž překvapivě vedl Vlastimil Michalík z Tišnova. Při dalších pokusech ho však pokaždé zastavila největší překážka v profilu tratě – příčně uložená kláda na sedmatřicátém metru. Toho využili hlavní dva favorité závodu, jejichž výkon naopak gradoval. Počtvrté za sebou tak v Chýnově vyhrál úřadující mistr Evropy v motokrosu Martin Michek z MX Shopu Sekerka. Překonal tím jeden z rekordů sedmatřicetileté historie tohoto závodu. Druhé místo, jen s těsným rozdílem vybojoval Roman Körber z Motosportu Chýnov.

Ve třídě Trial viděli diváci obrovský souboj o vítězství mezi zkušeným Pavlem Kohoutem z Trial týmu Beroun a o více jak generaci mladším, teprve třináctiletým členem ACCR Czech Talent Teamu – Davidem Fabiánem z týmu Beta Fabián. Oba stále vyjížděli až nahoru. Pořadatel zkrátil rozjezd, ale i tak se dostali opět až na vrchol srázu. Nerozhodly ani následné pokusy, takže nakonec přišla paralelní jízda obou borců. A byla to velká podívaná, protože oba jezdci se řítili do svahu loket na loket těsně vedle sebe. Rozhodlo až posledních pár metrů. Šachovnicový praporek viděl jako první mladší z obou rivalů, David Fabián. Ten již dnes patří mezi TOP5 v českém dospěláckém trialu a ještě o něm hodně uslyšíme.

Mezi dětmi v kategorii do patnácti let zvítězil desetiletý Karel Pilát z Trial týmu Březová před Adamem Grešákem z Motosportu Chýnov. Třetí skončil Tomáš Křemen z Mladé Vožice. Některé dechberoucí výkony těch nejmenších jezdců sklidily obrovské ovace diváků. Nejmladšímu závodníkovi byly pouhé čtyři roky a nezapomněl ani jednu jízdu ukončit efektním odhozem svého motocyklu. Dokonce za sebou nechal ještě tři starší soupeře. Mezi jezdci třídy ČZ zvítězil Tomáš Janů z týmu Retox Racing. Jeho start na tomto motocyklu byl zpočátku spíše kamarádský hec, nakonec však svého rozhodnutí nijak nelitoval. Druhý byl zkušený Jaroslav Jonák z Říčan a třetí pak Jan Likler z Motosportu Chýnov, který se jako jediný vždy pokoušel se svým starým motocyklem přeskočit dvě příčně uložené klády – všechny pokusy skončily velkým pádem. Statečné srdce tento jezdec rozhodně projevil velmi výrazně.

Na startu se objevily též tři mladé odvážné dívky, konal se i tradiční běh dětí do vrchu. Letošní Strmý vrch si všichni užili.

www.motosportchynov.cz

Sdílet