Veteránský sraz před Autoklubem ČR

Sraz a výstava historických vozidel přilákaly v sobotu do Opletalovy ulice v Praze tisíce lidí. Autoklub ČR při této příležitosti otevřel klubový dům veřejnosti, módní přehlídku originálních dobových kostýmů sledoval zaplněný Smetanův sál. Před sídlem Autoklubu proběhl „zásah“ prvorepublikových četníků, návštěvníci mohli obdivovat i zrychlení a zvuk burácejícího motoru vozu Bugatti při ukázce závodního startu. Pro děti bylo připraveno dopravní hřiště.

Oblíbená veteránská akce se letos konala potřinácté a nesla se ve znamení připomenutí hned několika výročí. Autoklub slaví 115 let od svého založení a devadesátiny klubového domu. Stoleté výročí založení továrny Aero a 90 let značky Jawa připomněly vystavené modely automobilů a motocyklů. Od rána najížděla vozidla do Opletalovy ulice a krátce po desáté hodině byla akce slavnostně zahájena Janem Šťovíčkem, prezidentem Autoklubu ČR. Mezi historickými skvosty procházeli pánové a dámy v dobových kostýmech a pózovali pro fotoaparáty shlukujících se diváků. Členové Četnické pátrací stanice Praha před klubovým domem zinscenovali zásah dopadení pachatele loupežného přepadení. Ulicí po celý den zněly tóny swingové kapely The Dixie Hot Licks.

Po obědě se zaplnil Smetanův sál v klubovém domě diváky a začala módní přehlídka unikátních dobových kostýmů. Většina modelů, které se představily, pochází z majetku dvou rodin pražských architektů, kteří byli spjati s činností Autoklubu, Edvarda Rechziegla a Rudolfa Utěšila. Diváci mohli obdivovat i klobouky a kabelky hereček Olgy Scheinpflugové, Nataši Gollové či Věry Ferbasové, šaty Adiny Mandlové a oblek Svatopluka Beneše. Pro tuto významnou akci připravila přehlídku majitelka rozsáhlé sbírky, paní Vlaďka Dobiášová se svou agenturou PPD.

V hlavním sále klubového domu poté proběhla beseda o vynálezci Josefu Sousedíkovi, kterou připravil Jiří Kohutka, spoluator knižní biografie o této výjimečné osobnosti naší historie. Josef Sousedík, přezdívaný i ve světovém tisku jako Moravský Edison, sestrojil v roce 1927 první hybridní automobil a byl autorem více než dvou stovek patentů.

Na závěr Srazu a výstavy historických vozidel proběhlo před klubovým domem předání pamětních medailí účastníkům. Autoklub je při příležitosti 115. výročí svého založení obdaroval také jubilejní plaketou sv. Kryštofa, patrona motoristů.

Návštěvníci měli během celého dne příležitost seznámit se prostřednictvím výstavních stánků s činností Autoklubu ČR, ať již jde o projekty pro nejmenší, nebo třeba pro seniory. „Sraz a výstava historických vozidel je každoroční akcí, na které představujeme i naše aktivity. Letos, v roce našich významných výročí, jsme připravili bohatý program pro všechny generace, otevřeli jsme klubový dům veřejnosti, a podle prvních nadšených ohlasů soudím, že se nám opětovně podařilo posílit značku nejstarší motoristické organizace v rámci tradiční české občanské společnosti,“ zhodnotil Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky.

Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course
download xiomi firmware
Premium WordPress Themes Download

Sdílet