Zveme na výstavu o historii dálnice!

Věděli jste, že již 2. května 1939 byla slavnostním výkopem u Průhonic zahájena výstavba naší první dálnice? A víte, že měla vést z Brna na Slovensko přes Zlín? Unikátní výstavu k 80. výročí českých dálnic připravilo ve spolupráci s historikem Tomášem Jandou Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka.

V polovině třicátých let byly v tehdejším Československu představeny první projekty kapacitních komunikací podobných dnešním dálnicím. Veřejnost je sice přijala příznivě, ale vláda a příslušné úřady se k nim stavěly zamítavě. Vládní činitelé začali měnit postoj po silniční a mostní konferenci v roce 1936 v Německu, myšlenku československé autostrády také oživil Jan Antonín Baťa v publikaci Budujme stát pro 40 milionů lidí. Projekt dálnice urychlilo okleštění Československa po Mnichovské dohodě a následující události. Do hektické přípravy zasáhla německá okupace, přesto v květnu 1939 začaly stavební práce. V důsledku otevření východní fronty však byly omezeny a od roku 1942 je nacističtí okupanti zcela zakázali. Po skončení války byla sice stavba dálnice částečně obnovena, ale v roce 1950 došlo k jejímu opětovnému zastavení. Na opuštěném rozsáhlém staveništi dálnice se až do roku 1967 rozhostil nebývalý klid a začalo zarůstat vegetací…

Výstava připomíná řadu hlavních průkopníků projektu dálnice a příběhy, které jsou s její stavbou spojeny. Vedle výstavních panelů si můžete prohlédnout také unikátní modely dopravních řešení – návrhy mostů a krajinných úprav.

Autoklub ČR navázal spolupráci s Muzeem silnic, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj, v rámci loňské „Pocty motorismu“ ke 100. výročí republiky. V Opletalově ulici byly k vidění dobové dopravní značky zapůjčené ze sbírek Muzea.

Určitě stojí za to připomínat si historii motorismu, k níž vznik dálniční sítě nepochybně patří. Proto je skvělé, že vznikla tak ojedinělá výstava, určitě stojí za zhlédnutí, stejně jako prohlídka stálých expozic Muzea silnic ve Vikýřovicích. Pokud třeba v létě pojedete přes Šumperk do Jeseníku, určitě se tam zastavte, je to po cestě,“ doporučil Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

Výstava „Dálnice Praha – Brno – Zlín v obrazech času (1938-1950)“ ve velkém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích potrvá do 21. září 2019. Další informace najdete na www.muzeumsilnic.cz.

Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download micromax firmware
Download Premium WordPress Themes Free

Sdílet