LETOŠNÍ DAKAR NIKOHO NEŠETŘIL

Druhá polovina 41. ročníku Rally Dakar přinesla účastníkům hodně náročných momentů. Například extrémně vysoké duny a hluboký fesh fesh, ve kterém se ukrývalo zrádné kamení. A protože se některé etapy jely na stejném území jako v první polovině závodu, vyjeté koleje z předešlých pasáží značně komplikovaly navigaci. S vidinou cíle se stupňovalo nasazení a boj o první příčky trval až do posledního testu.

 

Česká republika měla zastoupení ve všech vypsaných kategoriích. V první etapě musel vzdát Martin Kolomý, kterému praskl kardan a zůstal osamocen v poušti. Martin Macík ztratil hodně času po tvrdém doskoku v páté etapě, při kterém ulomil pravé přední kolo. Do cíle dorazil se značnou ztrátou a pouze se zadním náhonem. Nemohl tak posbírat několik „waypointů“ a proto ho pořadatel vyřadil z hlavní soutěže. Společně s Martinem Kolomým pokračoval pouze v hodnocení „semimaraton“.  Po maratónské etapě následoval volný den a pak se všichni pustili do 838 kilometrů dlouhé etapy. Do té už ale nezasáhl náš jediný zástupce ve čtyřkolkách – Tomáš Kubiena. Problémům se nevyhnul ani Jan Brabec, který minul několik kontrolních bodů a následná devítihodinová penalizace ho odsunula až na 55. místo. A to ještě netušil, co ho čeká v následujících dnech.

 

Martin Prokop si zatím užíval vcelku klidný závod, ale jen do sedmé etapy, ve které si po tvrdém dopadu pohmoždil zápěstí o volant. Martin Šoltys ztratil své naděje na dobrý výsledek v dunách, kde musel přenocovat a ráno kvůli špatné viditelnosti nestihl start následujícího testu. V kamionech tak osiřel Aleš Loprais, kterému se dařilo postupovat pořadím stále výše. Jan Brabec stahoval časovou ztrátu, ale na další etapě těžce havaroval a do cíle dojel silně otřesený. Naštěstí bez újmy na zdraví.

 

To už se ale všichni blížili zpět do peruánské Limy, kde byla startovní i cílová rampa. Tou nakonec projela kompletní pětice našich zástupců na motocyklech. Nejlepším byl Milan Engel, který ještě v závěru hodně zatáhl a skončil patnáctý. První českou motocyklovou závodnicí v cíli se stala Gabriela Novotná. Skvělý výsledek zaznamenal Martin Prokop, který si i přes pohmožděné zápěstí dojel pro konečnou šestou příčku v automobilech. Tomáš Ouředníček obsadil 17. pozici. Do cíle dorazila také Olga Roučková v kategorii SxS. Mezi kamiony zůstal osamocen celkově pátý Aleš Loprais, který byl tak nejvýše z našich zástupců. Ambasador AČR Martin Macík zajížděl velmi rychlé časy a v hodnocení „semimaraton“ dojel druhý.

 

Pouze tři státy měly na startu Rally Dakar 2019 zastoupení ve všech kategoriích a Česká republika byla jedním z nich. K tomuto velkému motoristickému dobrodružství neodmyslitelně patříme. Gratulujeme všem v cíli a děkujeme za skvělou reprezentaci českého motorsportu.

Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
free download udemy course
download micromax firmware
Free Download WordPress Themes

Sdílet