Měření znovu potvrdila špatný zrak řidičů. Pomůže úprava zákona?

Alarmující: zhruba 71 % řidičů na našich vozovkách je „jakoby“ pod vlivem alkoholu anebo drog. Odvážné tvrzení? Nikoliv. Řidiči se špatným zrakem jsou totiž stejně nebezpeční jako ti opilí. A čerstvé výsledky měření zraku řidičů ukazují, že jen 28 % osob, které usednou za volant, má oči v pořádku anebo nosí správnou korekci zraku. Na tento závažný problém upozorňuje projekt Slepí vrazi. Kromě osvěty cílí i na hmatatelnou prevenci v podobě konkrétní legislativní změny.

Řídí a špatně vidí

Četná měření zraku řidičů navázala v roce 2018 na osvětové aktivity předchozího roku. V letošním roce kampaň probíhala za podpory Mezinárodní automobilové federace FIA z grantového programu Road Safety. V souhrnu proběhla v 42 lokalitách v Česku i na Slovensku. Svůj zrak si v rámci akce proměřilo 4 298 lidí. Ukázalo se, že na oční kontrole nebylo v průběhu uplynulého roku 68 % řidičů, z nichž 53 % se domnívá, že vidí dobře. Screening však zjistil, že 71 % z testovaných osob korekci zraku potřebuje, 46 % se tím bohužel nijak nezabývá anebo má korekci nesprávnou. Z měření vyplývá, že pouze 28 % řidičů má skutečně dobrý zrak anebo správné brýle či kontaktní čočky.

Naléhavost problému je nasnadě. Víme, že v roce 2017 došlo k 103 821 dopravním nehodám. Z toho téměř 5 000 s přispěním alkoholu či drog. A víme i to, že řidičů, kteří špatně vidí, je mnohem více než těch pod vlivem návykových látek. Nebezpeční jsou zhruba stejně, ale jejich havárie nikdo neeviduje,“ říká Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky, jednoho z odborných partnerů projektu, a doplňuje: “Je namístě se ptát. Kolik nehod asi zavinili řidiči proto, že mají vadu zraku a sami to neřeší? A co se s tím dá dělat?“

Problém lze řešit novelou zákona

Nemalé ohrožení bezpečnosti silničního provozu znepokojuje i zákonodárce, proto se nyní počítá se zavedením povinné kontroly zraku při výměně řidičského průkazu. „Jsem rád, že jsme se s ministrem dopravy Danem Ťokem shodli na prospěšnosti tohoto návrhu. Pro zrychlení legislativního procesu a větší šanci na schválení jsme se proto dohodli, že opatření včleníme do novely zákona o silničním provozu, kterou předkládá vláda,“ okomentoval situaci poslanec a předkladatel novely Jan Birke. „Musím zdůraznit, že nechceme zatěžovat ani lékaře, ani pacienty zbytečnou byrokracií, ale jde o prevenci dopravních nehod pro nás všechny, řidiče i neřidiče. Už jen při špatně naměřené půl dioptrie zaregistruje oko řidiče chodce místo z 200 metrů až ze 100, což znatelně snižuje možnost adekvátní reakce. O vážnosti této problematiky svědčí i  fakt, že podobná iniciativa aktuálně vzešla od očních lékařů a optometristů ve Velké Británii, kteří díky alarmujícím výsledkům volají po téměř totožném opatření – tedy povinné kontrole zraku po 10 letech,“ dodal Birke.

Kontakt pro další informace:

Bohumil Pácl, 603 238 574
media@autoklub.cz
www.slepivrazi.cz

Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download lenevo firmware
Download WordPress Themes

Další informace

/uploads/2018/11/slepi-vrazi_2018.pdf

Sdílet