HISTORIE AUTOMOBILOVÉHO SPORTU A FORMULE 1 OŽIJE NA MOSTECKÉM AUTODROMU

Asi každého motoristického fanouška potěší pohled na historické závodní vozy, obzvlášť na exponáty formule jedna. Jen ojediněle je můžete spatřit v provozu. O tomto víkendu máte jedinečnou šanci, neboť v sobotu 23. a v neděli 24. června se na Mosteckém autodromu koná druhý ročník The Most Historic Grand Prix. Na velkém závodním okruhu se představí v plné síle sportovní vozy věhlasných výrobců z druhé poloviny minulého století. Chybět nebudou ani monoposty formule 1, zlaté éry této královské motoristické disciplíny od konce 60. let do roku 1985. Na diváckém svahu bude umístěna expozice více než 150 veteránů, jejichž majitelé se svými klenoty pochlubí také při spanilé jízdě na závodní dráze. 

Sportovní i společenská událost je zároveň součástí celostátního projektu Společné motoristické století, jako připomínky stého výročí založení Československa a sounáležitosti obou národů s důrazem na vývoj automobilismu i motoristického sportu. Významné jubileum oslaví v rámci srazu také klub Porsche, a to výstavou sportovních modelů této věhlasné německé značky. Právě v červnu před 70 lety automobilka představila veřejnosti svůj premiérový sportovní model. Bylo jím Porsche 356, předchůdce světoznámé 911.

Hlavním podnikem The Most Historic Grand Prix je šampionát FIA Masters Historic Formula One, ve kterém obhajuje titul britský jezdec Max Smith-Hilliard. Letos osedlá vůz Fittipaldi F5A Cosworth, který pilotoval dvojnásobný mistr světa F1 Emerson Fittipaldi. Ve startovním poli nádherných monopostů nechybějí ani další proslulé značky jakými jsou Lotus, Williams, Ligier, Arows, Shadow či Tyrrell.
Víkend bude přehlídkou i dalších nádherných aut, jež se v Evropě účastní populárních závodních sérií. Ve FIA Masters Historic Sports Car Championship diváci uvidí například vozy Cooper Monaco T61M a King Cobra připomínající, že otec a syn Cooperové kdysi změnili nejen podobu vozů formule 1. Unikátním vozem v sérii Gentlemen Drivers Pre-66 GT je zcela jistě Shelby Daytona Cobra, americká odpověď na vozy Ferrari. Z výrobní linky sjelo jen šest těchto krásných aut. 

Víkendový program doplní také série Masters Pre-66 Touring Cars. Do soubojů na dráze se zapojí mimo jiné Ford Falcon Sprint, s nímž v roce 1967 dominovali britskému mistrovství cestovních vozů Alan Mann s Australanem Frankem Gardnerem. Posledním vloženým závodem historických aut je seriál HAIGO, jež zahrnuje formule i cestovní vozy bývalého Poháru míru a přátelství socialistických zemí. Spolu s automobily Lada a Zastava se na dráze objeví i legendární Škoda 130 RS, která v roce 1975 poprvé ostře startovala na Rally Monte Carlo a svými výkony si vysloužila přezdívku „Porsche východu“. 

Výstava více než 150 veteránů na diváckém svahu a jejich spanilá jízda po velkém závodním okruhu je stěžejním lákadlem doprovodného programu závodního víkendu The Most Historic Grand Prix. Obdivovatelé historických vozidel uvidí řadu skvostů. Nejstaršími exempláři budou vůz Peugeot 172 M z roku 1928 a stejně starý motocykl Diamant, letos tedy uplynulo 90 let od jejich sjetí z výrobní linky. Následuje o rok mladší Škoda 442, motocykl Wüttembergia z roku 1930 a tři Pragy Piccolo z roku 1931. 
Srdečně vás zveme na Mostecký autodrom.

www.autodrom-most.cz
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
free online course
download intex firmware
Download Best WordPress Themes Free Download

Sdílet