MXoN v anglickém Matterley Basin

Na letošní MXoN v anglickém Matterley Basin vyrazil tým ve stejném složení jako v loňském roce, jen došlo k prohození obsahu motocyklu u Petra Smítky (MX2) a Filipa Neugebauera (MXGP), Jaromír Romančík (OPEN) zůstal na stejném obsahu. 

Trať v Matterley Basin je velmi přehledná, s velkým množstvím dlouhých skoků a navíc byla i dle našeho očekávání skvěle nachystaná. Sobotní den, kdy nás čekali kvalifikační jízdy, jsme nezačali úplně šťastně, kdy nám bylo losem určeno 33. místo v nástupu na startovní rošt. Volné tréninky nevypadaly zle, všichni skončili v TOP 20 a určitě to byl lepší vstup než v loňském roce. Postupová teorie však hovoří jasně – téměř jistý postup je 28 bodů, tedy umístění v kvalifikačních jízdách 2x do 14. místa. Součet 29 bodů a vyšší je již postup se štěstím. 
V kvalifikaci MXGP odstartoval Filip Neugebauer těsně za dvacítkou a prvním kolem projížděl na 18. místě, dokázal se dostat v průběhu jízdy na šestnáctou příčku, o kterou bohužel v posledním kole přišel, když jej předjel J.Butron. V cíli tedy Filipovi patřila 17. příčka.

Následovala třída MX2, ve které Petr Smítka odstartoval jako dvacátý, ale po dvou kontaktech s jinými jezdci v prvním kole se ještě o něco propadl. Nicméně poté se dostal do skvělého tempa, propracoval se na 19. místo a začal jezdit časy jezdců okolo 12. místa. Bohužel však v úvodních kolech došlo k velké časové ztrátě na skupinu před ním a tak ji dokázal pouze dojet. Nicméně jeho výkon byl skvělý, dokázal dohnat ztrátu 15s ve vyrovnané konkurenci. Cílem tedy projel jako devatenáctý. 
Třída OPEN uzavírala sobotní kvalifikace a Jára Romančík do ní odstartoval v TOP 20, prvním kolem projížděl jako 16. a v průběhu jízdy se dostal na 14. příčku, bohužel se mu ji však nepodařilo udržet a šachovnici viděl jako šestnáctý.
Po součtu dvou nejlepších výsledků nám scházelo 5 bodů na postup a patřila nám 22. pozice a tak nás čekala ještě poslední možnost, jak se dostat do hlavního závodu a tou byla nedělní last chance – jízda se startem na 30 minut + 2 kola, všichni tři jezdci společně (opět se ze tří výsledků počítají dva nejlepší). „Protože bylo důležité mít po startu alespoň dva jezdce v TOP 10, pokud jsme chtěli pomýšlet na postup, rozhodl jsem se pro nastoupení na start v tomto pořadí – Filip (pozice 2), Jára (15) a Petr (28),“ říká manažer týmu, Jiří Čepelák.
Trať byla v neděli ráno velmi rozbahněná díky celonočnímu dešti a už ranní warm up ukázal, jak to bude v hlubokém blátě náročné. Do poslední šance skvěle odstartoval Filip, který byl na čtvrté pozici, ale bohužel ve třetí zatáčce měl pád a po kontaktu s jiným strojem mu byl ohnut pedál zadní brzdy a Filip byl nucen zajet do depa mechaniků. V tu už byl v čele Jára Romančík a Petr Smítka někde okolo dvanácté příčky. Od prvních metrů byl pohled z depa mechaniků hrozný „masakr“, pořadí se neustále měnilo, nebylo snad jediné zatáčky, aby někdo z jezdců neležel, prostě klasický extrémní blátivý závod. Kdo chyboval minimálně, byl Jára Romančík, který s přehledem zvítězil, krok s ním dokázal držet jen Filip Neugebauer, ale ten byl bohužel díky zastávce v boxech o kolo zpět. Petr Smítka dělal co mohl, ale po horším startu to na lepší, jak devátou příčku nedalo. V konečném součtu dvou výsledků zvítězili naši slovenští sousedé, kteří zajeli velmi vyrovnanou jízdu a naprosto zaslouženě postoupili do odpoledních jízd. Druhé místo patřilo Novému Zélandu, kteří měli shodně bodů jako náš tým, ale v jejich prospěch rozhodlo lepší umístění třetího jezdce. 
Celkově nám na MXoN 2017 patří 22. pozice, je to určitě neúspěch, ale náš repre trojlístek bojoval, nechal na trati úplně vše a těžko jim něco vyčítat.

Letošní výsledek našeho týmu je určitě zklamáním, ale na druhou stranu reprezentovali jezdci, kteří svou výkonností, momentální formou a zkušenostmi patří do TOP 4 českých jezdců.  A ani to, že byli ve formě a předvedli bezchybné výkony bohužel na kvalifikaci nestačilo. „Chybí nám „rozdílový“ jezdec, někdo, kdo dojede v kvalifikační jízdě v TOP 10. Potom je kvalifikace jistotou. V současné podobě kvalifikačního systému jsme v nevýhodě proti zemím, kteří mají sice dva podprůměrné, ale za to jednoho TOP jezdce. To jim stačí projít kvalifikačním sítem. My máme tři jezdce na umístění 14-20, ale to na kvalifikaci nestačí. Krásně je to vidět na příkladu Slovinců (1-25=26), Španělů (4-16=20) a Rusů (6+22=28). A to se neúčastnil za Lotyše P. Jonass a Litevce A. Jasikonis, kteří by zcela jistě psali svým týmům velmi nízká čísla. Už je to nějaký čas, co se motokros globalizuje a v jednotlivých třídách se prosazují i jezdci z „nemotokrosových zemí“ a nelze tedy po našich reprezentantech chtít, aby drželi krok s těmito TOP jezdci. Takového zatím nemáme. A potom se i z části na našem neúspěchu podepíše i špatný los. Sice si teď trochu zahraji na „kdyby“, ale pokud by jsme měli startovní pozici do TOP 12, je šance, že se tak i odstartuje a závod se potom vyvíjí trochu jinak a šance by byly vyšší,“ dodává Jiří Čepelák.

Zhodnocení jezdců:
Filip Neugebauer (MXGP) – v sobotu předvedl dobrý výkon, posledních pět minut jízdy odolával atakům stálého účastníka MS J. Butrona (19. místo MXGP 2017), bohužel čtyři zatáčky před cílem jej Španěl udolal. V neděli skvělý start, ale bohužel chyba na těžké trati a smůla v podobě ohnuté brzdy jej odsoudila k jízdě v hloubi startovného pole. Nic ale nevzdal a ukázal, že jsme byli právem favorité v jízdě last chance.

Petr Smítka (MX2) – Petr osedlal „malou“ motorku sice po pár letech, ale díky jeho včasné přípravě a dodané skvěle připravené moto Jirkou Jankovským ukázal, že byl nominován plným právem. Jeho rychlost nebyla vůbec špatná a v kvalifikační jízdě byl schopen jezdit časy okolo 12. místa, bohužel však začínal závod až za dvacátým místem a v úvodních kolech mu vznikla velká ztráta na umístění , kam rychlostí patřil. Dokázal držet krok s jezdci jako Cervellin (12. místo MS MX2 2017), Ostlund (14) nebo Van Doninck (10). V neděli už tak dobrý závěr neměl, ale nenachystali jsme mu zrovna ideální startovní pozici a tak ihned po startu dostal slušně naloženo blátem a to se jen zhoršovalo, takže to určitě na nějakou stíhačku nebylo.
Jaromír Romančík (OPEN) – i přes jeho závodní přestávku kvůli zranění se stihl dát do odpovídající formy, prodal své zkušenosti nabrané v letošní sezóně v závodech MS. V sobotní jízdě se dlouho držel na čtrnáctém místě, než jej předjeli soupeři, kteří byli o něco lepší. V neděli podal skvělý výkon a nikdo na něj v last chance neměl. Jeho vítězství bylo zasloužené, bohužel jsme si jej moc neužili díky zklamání z ne postupu do hlavního závodu.
A co zlepšit do budoucna? Dokud nebudeme mít alespoň dva stálé účastníky v MS, pravidelně sbírající body, těžko můžeme pomýšlet na nějaké lepší výsledky a stále budeme odsouzení k boji o postup přes kvalifikaci. V nedělním závodě bychom již byli, díky pěti započítávaným výsledkům mnohem silnější, ale sobota bude i nadále pro nás na hraně. Potřebujeme zapojovat mladší závodníky do MS nebo ME, v podobě Martina Krče a Petra Poláka bychom mohli vidět potenciální reprezentanty, protože je potřeba zapojovat mládí, pokusit se trochu pozvednout úroveň závodu mistrovství republiky co se připravenosti tratí týká a to i v případě juniorských závodů.

Na závěr bych chtěl poděkovat Autoklubu ČR, všem našim partnerům, týmům našich reprezentantů, Jirkovi Jankovskému za skvěle přichystané zázemí pro všechny tři jezdce a techniku pro P. Smítku, mojí manželce Kláře a v neposlední řadě i našim fanouškům a všem lidem, co nám fandí a podporují nás.
Jiří Čepelák, manažer týmu MXoN 2017
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download karbonn firmware
Premium WordPress Themes Download

Sdílet