První závod Mezinárodního mistrovství ČR dragsterů je za námi

První závod letošního šampionátu Czech Drag Serie – 43. Drag Day Open je odjetý. Zde je krátký REPORT a kompletní výsledky závodu
O víkendu 6. – 7. května se konal na letišti v Hoškovicích u Mnichova Hradiště první závod letošního šampionátu Czech Drag Serie – závod Mezinárodního mistrovství ČR dragsterů.
Do víkendového závodu bylo přihlášeno 34 závodních týmů a to nejen z Česka, ale také z Německa, Holandska, Švýcarska a Belgie a 22 jezdců do amatérského závodu Public.
V sobotu dopoledne proběhly administrativní přejímky a technické přejímky závodních strojů. Odpoledne jezdci odjeli tři kvalifikační jízdy a v neděli dopoledne ještě jednu. Během kvalifikačních jízd jezdci ladí své stroje a hledají co nejoptimálnější nastavení. Snaží se zajet co nejlepší čas, aby se kvalifikovali do hlavního eliminačního závodu a měli v něm co nejlepší výchozí pozici.
V neděli se po slavnostním představení jezdců rozjelo kolo vyřazovacích jízd a v soubojích dvojic jezdci postupovali do finále.

Finálové jízdy a jejich časy určily vítěze jednotlivých tříd:

Automobily
Super Street Cars
Jan Lukeš (1), čas 11,592s / 192,5 km/h – Ford Escort, V8 Small Block Chevy, 6,4l

Junior Dragster Cars
Dominik Novák (148), – 13 let -čas 7,863s / 218,22 km/h – Junior Dragster Cars speciál
Sára Valešová (149) – 16 let – čas 7,935s / 135,78 km/h – Junior Dragster Cars speciál
Na 3. místě se umístil nováček v této třídě – 8letý Ládík Lepša, pro kterého byl tento závod premiérou.

Motocykly
Junior Dragster Bike 50 – motocykly – speciály do 50ccm – od 7 let
Toník Hekl ( J27), čas 13,625s / 63,35 km/h – Junior speciál 50ccm
Oliver Kejval (J47), čas 15,339s / 52,92 km/h – Junior speciál 50ccm
Premiérový závod pro oba 7leté jezdce !!

Teenager Dragster Bike 125 – motocykly – speciály do 125ccm – od 11 let
Robin Gerlich (T29), Německo – čas 10,07s / 101,40 km/h – Tennager speciál 125ccm
Daniel Kargl (T14), čas 10,814s / 98,18 km/h – Teenager speciál 125ccm
Robin Gerlich (12 let) je německý jezdec.
V Hoškovicích byl poprvé a odvezl si vítězství. Během kvalifikací pokořil hranici 100 km rychlosti také Dan (11 let)!!
Třetí místo osadila Kateřina Štíchová (T7) – 13 let.
Street Outlaw ET – třída mírně upravených motocyklů, kde o vítězství rozhoduje reakční čas na startu
Lutz Kreuzpeintner (SOE940) – Německo, reakční čas 0,402s
Marc Geens (SOE9) – Belgie, reakční čas 0,589s
Tato třída, která spojuje jezdce z celé Evropy měla v Hoškovicích premiéru !!!

Modified Street Twin – třída upravených dvouválcových motocyklů
Jiří Rylich (418), čas 10,573s / 201,78km/h

National Dragster – třída „malých“ dragsterových speciálů od 15 let
Michal Ponca (N13) – čas 10,647s / 195,59 km/h – Yamaha 600
Lukáš Úbl (N99) – čas 10,445s / 194,22 km/h – Kawasaki 600
Třetí místo obsadil Zdeněk Vávra (N77) na speciálu Jawa s kompresorem.

A na závěr třídy nejsilnějších a nejvíce sledovaných upravovaných speciálů.
Super Street Bike – povoleny úpravy rámu, motoru, přeplňování turbem, kompresorem i „rajským plynem“. Omezení je v použití zadní pneumatiky pro silniční provoz.
Sandro Haldimann (512) – Švýcarsko, čas 8,781s / 264,13 km/h – Suzuki Hayabusa turbo
Martin Bleicher (514) – Německo, čas 8,917s / 241 km/h – Suzuki GSXR 1100
Třetí místo obsadil český jezdec Josef Čížek (524) na speciálu KDF ZX12N NX. Také on během závodu několikrát pokořil hranici 9s.

Competition Dragster – v našem šampionátu nejprestižnější třída nejsilnějších speciálů! Speciálně konstruované rámy i motory, přeplňované turbem, kompresorem, „rajským plynem“. Použití speciálních širokých dragsterových pneumatik. Povinnost „Wheelie bars“ – podpěrné zadní konstrukce, která napomáhá při ostrém startu. V Hoškovicích startovali motocykly typu Funny Bike a TopGas.
V eliminačních závodě jezdci dosahovali se svými speciály časy kolem 8s!
Luc Raeymaekers (FB788) – Belgie – čas 8,047s / 264,36 km/h – Funny Bike Kawasaki KZ1400 NOS
Herman Jolink (TG51) – Holandsko – čas 8,8s / 238,05 km/h – Top Gas Ducati 1198RS
Třetí místo obsadil německý jezdec Markus Laur (FB199) na speciálu Funny Bike Suzuki 1400 turbo, kterému v semifinále zajetý čas 8,269s nestačil na postup do finále. Z českých jezdců si nejlépe vedl Pavel Bajer (C03) na speciálu RedBird turbo, který skončil na 4.místě.