Václav Parus

S velikou lítostí oznamujeme, že nás opustil poslední z velikánů éry českých továrních týmů, pan Václav Parus.

Narodil se v Holešovicích 18. září 1926 Václavu a Rozálii Parusovým a dostal jméno po svém otci. Byl to chlapec drobný a přestože i v dospělosti měl malou postavu, tak vyrostl v báječného chlapa s velkým srdcem a stal se sportovním velikánem.
Bylo to znát od prvních jeho závodnických krůčků, které podnikl na bicyklu. V roce 1944 vybojoval titul mistra Čech v závodě na 50 km na dráze. A když sedl za řidítka závodního motocyklu, tak úspěchy jen pršely.
Vyhrál třídu do 125 ccm v prvním mistrovském závodě u nás, ve stejném roce (1954) zvítězil při svém druhém výjezdu do zahraničí v holandském Zandvoortu. O rok později se mohl radovat z titulu mistra republiky ve třídě do 175 ccm a tento titul obhájil ještě v letech 1961 a 1962. V letech 1955 a 1962 vyhrál Velkou cenu Československa a za svou kariéru získal ještě mnoho dalších vavřínových věnců. A v roce 1956 byl jedním z prvních našich jezdců, který přivezl body z mistrovství světa. A hned z těžké Tourist Trophy.
Svůj poslední závod chtěl jet 6. října 1968. Na chvíli z depa zmizel, ale pak mu to nedalo, a když začaly závody veteránů, byl opět u toho. Za řidítky závodních motocyklů vydržel až do svých 80 let.
V posledních letech, pokud mu dlouhá nemoc dovolila, jezdil na závody jako divák. Zejména do Branné v Jeseníkách, kde každoroční klání bylo nazváno O cenu Václava Paruse. Od nynějška to už bohužel bude jeho memoriál. 
Vyjadřujeme upřímnou soustrast celé rodině. Tým Autoklubu ČR
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
udemy free download
download intex firmware
Download WordPress Themes Free

Sdílet