Rozhovor s Patrikem Hájkem

Patrik Hájek je jedním z našich předních kartingových závodníků a o víkendu 14. – 15. 5. 2016 zvítězil ve druhém závodě třídílného seriálu ME v kategorii KZ. S motokárou začínal společně se svým tátou, postupem času se připojili k většímu týmu. Na mezinárodních závodech poprvé odstartoval s českým týmem Joka kart team, od roku 2009 do roku 2011 závodil pod křídly Orion racing teamu, v roce 2012 jezdil za tovární tým Praga, a koncem roku 2015 přišla nabídka od týmu Kosmic, jednoho z nejprofesionálnějších týmů a jak nám sám sdělil, neváhal a tuto spolupráci s nadšením přijal. Vždyť občas je potřeba nějaká změna, aby se člověk posunul dopředu. Patrik nám poskytnul krátký a velice příjemný rozhovor.


Patriku, nejdříve velká gratulace! Jaký je to pocit vyhrát závod Mistrovství Evropy v nejvyšší motokárové kategorii KZ?
Vyhrát takový závod je určitě příjemný pocit, hlavně když vím, kolik práce a úsilí za takovým úspěchem je. Zuera byla druhým ze tří závodů evropského šampionátu a vše se rozhodne až v červenci v belgickém Genku. V průběžném pořadí po dvou závodech jsem na třetím místě, pouhé 4 body za prvním jezdcem.
Konkurence byla při závodech ve španělské Zueře veliká a první trojka se držela po celou dobu za sebou, jak se vám jelo?
KZ je nejvyšší kategorie v motokárovém sportu a s tím souvisí i ta konkurence. V této kategorii startují nejlepší jezdci všech továrních týmu a první desítka je velice vyrovnaná, takže nemůžete počítat s tím, že všem ujedete a vyhrajete v klidu. Nicméně z mé strany byl průběh tohoto závodu celkem klidný, snažil jsem se soustředit na svou jízdu a vyšlo to.
Sezona je v polovině, určitě budete chtít na výsledek navázat. Jaké máte další cíle?
V tuto chvíli jsou další cíle jasné, nepokazit poslední závod evropského šampionátu a v červenci odjíždět z Belgie s velikým úsměvem na tváři a titulem mistra Evropy.
Věnujete se ještě nějakému jinému sportu než kartingu?
Na ostatní sporty nezbývá moc času, ale když na to přijde, tak mám rád snowboard, kolo, bazén nebo posilovnu. V podstatě se nebráním ničemu, hlavně, že se člověk vyblbne.
Co vás baví právě na kartingu a jak dlouho se mu věnujete?
Začal jsem s motokárami v roce 1999, když mi bylo 9 let. Baví mě na tom nejspíš ta akce, že se na trati pořád něco děje. Myslím, že motokáry mají své kouzlo. Baví mě i to cestování a to, že se má člověk pořád kam posouvat.
Kdo Vás k motokárám vlastně přivedl?
Jednoznačně to byli rodiče, z větší časti táta, protože se pohyboval celý život kolem aut.
Jak vypadá váš trénink a co všechno takový závodník, jako vy, musí absolvovat před závodem?
Ačkoli to tak nevypadá, jsou motokáry dost fyzicky náročné. Takže když nejsou závody, posilovna, běhání a udržováni kondičky jsou relativně důležité věci. Během sezony ale není moc času, máme přibližně 13 závodů ročně plus testování. Každý závod pro nás znamená úterý až neděle na trati. V úterý se většinou připravují poslední věci a ve středu už začínají volné tréninky.
V tomto sportu je důležité zázemí, kdo je vlastně členem vašeho týmu?
Od letošního roku jezdím za tovární tým Kosmic, který patří mezi nejlepší týmy, které se v motokárách pohybují. Tým má svého manažera, telemetristu, své motoráře a každý jezdec má jednoho až dva mechaniky. Plus jsou na závodech vždy tak dva lidi navíc, kteří pomáhají se vším, co je potřeba.
Motokára je Vaše pravá ruka – máte nějaké zajímavé speciality na svém stroji?
Neřekl bych, že na ní jsou nějaké speciality, protože v principu je motokára relativně jedno-duchá. Jedna věc, která se nevidí tak často, by tam ale byla – v kategorii KZ je dovoleno více prvků telemetrie, než v kategoriích ostatních. A toho se snažíme s týmem využívat, takže je na motokáře poměrně dost kabelů a různých senzorů.
Jaké jsou z vašeho pohledu největší úspěchy, kterých jste dosáhl?
Jedním z největších úspěchů bylo 2. místo na mistrovství Evropy v kategorii KZ2 v roce 2009, to bylo ještě za český tým z Litomyšle – Orion Racing. S tímto týmem jsme dokázali vyhrát i prestižní Winter cup a několik dalších závodů.
Co byste poradil motokárovým začátečníkům?
Aby byli především trpěliví a aby se naučili prohrávat, protože né vždy to vyjde.
Jaký závod vás teď v nejbližší době čeká, kde vás mohou fanoušci vidět?
Určitě za tři týdny na německém mistrovství v Ampfingu.
Patriku, chcete na závěr ještě něco sdělit svým partnerům nebo týmu?
Ano, rád bych poděkoval celému týmu Kosmic a české firmě Orion Litomyšl, která mě podporuje.

Děkujeme Patrikovi za jeho čas a držíme mu pěsti v dalších soutěžích. Věříme, že se máme na co těšit. 

Autor: Klára Sobotková, Autoklub ČR
Fotografie:The RaceBox
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
lynda course free download
download huawei firmware
Premium WordPress Themes Download

Sdílet