Jsou povoleny zatmavovací fólie na předních bočních oknech aut?

Zatmavení skel automobilu má své přednosti i zápory. Fólie omezí pronikání slunečního záření dovnitř automobilu, není vidět na předměty v autě ani na posádku, díky fólii se sklo při rozbití nevysype, střepy zůstanou nalepeny na fólii. Na druhé straně není zvenčí skrz zatmavená skla vidět na vpředu jedoucí vozidla, při odbočování doleva apod.

Jak lze okna zatmavit, je dáno předpisy. Čelní sklo nesmí propouštět méně než 75 % světla. Tzn. že na čelním skle žádné zatmavování nepřichází v úvahu. Nanejvýš lze použít zatemňovací pásy na horní část okna, jinak nic. Přední boční okna musí umožnit propustnost světla vyšší než 70 %. Pro zadní skla, od sloupků B dozadu, žádná omezení neplatí. Zadní sklo a zadní boční okna mohou být třeba zcela neprůhledné. Pouze je nutno dbát na viditelnost třetího brzdového světla.

Zatmavení skel, respektive jejich propustnost by měly kontrolovat stanice technické kontroly, a případně i policisté. Pokud zatmavení neodpovídá stanoveným hodnotám, jde o závadu, která ohrožuje bezpečnost silničního provozu; hrozí pokuta 5 až 10 tisíc Kč a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Jak se vyhnout komplikacím? Zásadně se nepokoušet skla aut zatmavovat svépomocí. S nalepením fólií je třeba se obrátit na firmu, která má k tomu oprávnění a která ke každé instalaci fólie vystaví osvědčení o instalaci. To je pak doporučeno mít mezi doklady, které s sebou řidič je povinen mít.

Sdílet