MALOU DOHODOU 2022

Ve stopách soutěže Praha – Bukurešť – Bělehrad 1937

Při příležitosti 85. výročí motoristické soutěže MALOU DOHODOU, jež se jela v září 1937 mezi Prahou, Bukureští a Bělehradem, připravuje Autoklub České republiky stejnojmennou soutěž historických vozidel. Itinerář cesty povede co nejvíce ve stopách původní trasy, obdobný bude i časový harmonogram s rozdělením do šesti etap. Pořadatelstvím soutěže MALOU DOHODOU byl Autoklubem ČR pověřen Miroslav Krejsa, osvědčený organizátor a ředitel vzpomínkové jízdy veteránů 1000 mil československých mezi Prahou a Bratislavou.

1937 – Vozy Jawa před startem u Autoklubu

Mezinárodní motoristická soutěž MALOU DOHODOU byla největší sportovní akcí, kterou pořádal Autoklub republiky Československé v meziválečném období. Na organizaci spolupracoval s královskými kluby Rumunska a Jugoslávie. S oběma zeměmi mělo Československo uzavřenou spojeneckou smlouvu, která nesla název Malá dohoda. Záštitu nad soutěží převzali nejvyšší představitelé všech tří států. V napjaté mezinárodní atmosféře způsobené hitlerovským režimem měla akce také hospodářský a politický přesah, prezentovala soběstačnost a spolupráci zemí Malé dohody.

„Autoklub byl vždy organizací vlastenců, kteří podporovali naši zemi a národní hrdost. Tento odkaz nás zavazuje, chceme ho připomínat a rozvíjet. A tak jak jsme se rozhodli obnovit slavnostní start 1000 mil československých před klubovým domem stejně jako za první republiky, v jubilejním roce chceme připomenout soutěž MALOU DOHODOU, která ve své době měla velký význam. Dnes si ji připomínáme jako hold sportovním výkonům tehdejších posádek, ale také jak vysokou úroveň měl tehdejší automobilový průmysl,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky.

2021 – Miroslav Krejsa a Jan Čížek v cíli etapy Bukurešť – Turn Severin

Historické automobily se vydají na soutěžní trasu bezmála 2500 kilometrů, s cestou zpět do Prahy pak celkem 3360 km. „Soutěž MALOU DOHODOU je určena pro automobily a motocykly do modelového roku výroby 1939 a jejich pokračující konstrukce. Chceme co nejvíce dochovat autenticitu původního závodu. Plánujeme start maximálně 25-30 posádek,“ vysvětlil Miroslav Krejsa, ředitel soutěže. Třetí listopadový týden projel za volantem celou trasu, která účastníky v září 2022 čeká a vypracoval první návrh itineráře. „Průjezd všemi hraničními přechody, které bude v rámci soutěže nutno překonat, byl naprosto bezproblémový, stejně tak i stav vozovek na Ukrajině, v Rumunsku a v Srbsku. Vytipovali jsme a osobně navštívili také vhodné hotely s dostatečnými a zabezpečenými parkovišti v cílových místech,“ doplnil Miroslav Krejsa.

Soutěž je vypsána pro automobily a motocykly do modelového roku 1939 a jejich pokračující konstrukce. Pořadatel má právo výběru vozidel a udělování výjimek. Maximální počet soutěžních vozidel je omezen na celkem 25-30 automobilů a motocyklů. Více informací v Propozicích, ke stažení ZDE.

ČASOVÝ PLÁN SOUTĚŽE:

Pátek 9. září 2022

16.00 – 18.00 přejímky v Autoklubu České republiky a seřazení vozů v Opletalově ulici.

18.00 – 21.00 rozprava s jezdci, slavnostní zahájení soutěže a společná večeře.

Sobota 10. září 2022

06.30 – 07.00 start do I. etapy Praha – Bratislava, 364 km

(přes Kolín, Jihlavu, Brno, Mikulov a Malacky)

Neděle 11. září 2022

06.00 – 06.30 start do II. etapy Bratislava – Košice, cca 492 km

(přes Nitru, B. Bystrici, Tatranskou Lomnici a Levoču)

Pondělí 12. září 2022

06.00 – 06.30 start do III. etapy Košice – Baia Mare, 278 km

(přes Michalovce, Sobrance, Vyšné Nemecké, Užhorod, Mukačevo a Hamei)

Úterý 13. září 2022

07.00 – 07.30 start do IV. etapy Baia Mare – Medias, 243 km

(přes Targu Lapus, Dej, Gherla, Ludus, Tarnaveni a Blajel)

Středa 14. září 2022

07.00 – 07.30 start do V. etapy Medias – Bukurešť, 339 km

(přes Agnita, po via Transfarasan, Curtea de Arges, a Pitesti)

Čtvrtek 15. září 2022

07.00 – 07.30 start do VI. etapy Bukurešť – Turnu Severin, 340 km

( přes Draganesti, Craiova a Vanja Mare)

Pátek 16. září 2022

08.00 – 08.30 start do VII Etapy Turnu Severin – Bělehrad, 277 km

(přes Orsova, Tisové Údolí, Pojelena, Biela Cerkva a Pančevo)

CÍL SOUTĚŽE

Sobota 17. září 2022

I. etapa společného návratu Bělehrad – Slovakiaring, 497 km

(přes Zrenjamin, Bečej, Bačka Topola, Subotica, Szekesfehervár, Komárno a Dunajská Streda)

Neděle 18. září 2022

II. etapa společného návratu Slovakiaring – Praha, 391 km

(přes Senec, Malacky, Břeclav, Židlochovice, Popůvky, V. Bíteš, Havl. Brod a Kolín)

18.00 Vyhlášení výsledků a společná večeře v budově Autoklubu ČR

PŘIHLÁŠKY

Formulář přihlášek je zveřejněn na webových stránkách Autoklubu České republiky, odkaz: https://www.autoklub.cz/wp-content/uploads/2022/01/prihlaska-malou-dohodou-2022.docx

Vyplněné přihlášky do soutěže zasílejte na e-mailovou adresu: krejsa@autoklub.cz .

Uzávěrka přihlášek je 28. února 2022. V případě, že se sejde víc přihlášek, než jaký je maximální přípustný počet soutěžních posádek, bude po tomto termínu proveden jejich výběr. Posádkám vybraným do soutěže bude zaslán variabilní symbol a číslo účtu, na který bankovním převodem provedou nejpozději do 15. března 2022 úhradu startovného.